Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2018, 15:34

"Eufória odumrela." Kryptomeny zasiahol prudký pád, bitcoin je najnižšie v tomto roku

  • Takmer všetky virtuálne meny zaznamenali za posledných 24 hodín výrazný pokles.
  • Bitcoin sa prvýkrát v tomto roku dostal pod hranicu 4500 dolárov.
"Eufória odumrela." Kryptomeny zasiahol prudký pád, bitcoin je najnižšie v tomto roku
Zdroj: Reuters

Trh s kryptomenami zasiahol v posledných dňoch prudký pád. Takmer všetky virtuálne meny zaznamenali za posledných 24 hodín výrazný pokles. 

Bitcoin sa prvýkrát v tomto roku dostal pod hranicu 4500 dolárov. Najznámejšia kryptomena tak zaznamenala denný pokles o 16 percent a aktuálne sa obchoduje za 4472 dolárov. Za týždeň sa mena podľa Coinmarketcap prepadla o 22 percent. 

"Eufória odumrela," uviedol analytik Fawad Razaqzada zo spoločnosti Forex.com. "Viacero ľudí stratilo záujem," dodal.

Vývoj hodnoty bitcoinu za posledný týždeň:

Zdroj: coinmarketcap

​Ďalšie z hlavných kryptomien tiež strácajú. Ethereum vykazoval denný pokles 15 percent a hodnota virtuálnej meny XRP sa prepadla o 6,65 percent. Rapídny pád zaznamenal Bitcoin Cash, ktorý stratil až 38 percent svojej hodnoty. 

"Najznámejšia kryptomena Bitcoin prerazila dôležitú technickú hranicu 6 000 dolárov, čo spustilo vlnu výpredajov. V polovici uplynulého týždňa zaznamenala tretí najhorší denný prepad v tomto roku, keď oslabila o vyše 11 percent. Za ostatných 5 dní oslabil Bitcoin o 1 000 dolárov. Od absolútneho maxima o približne 80 percent, čo predstavuje tretí najväčší prepad v histórii," hodnotí aktuálnu situáciu na trhu analytik Jakub Rosa. 

Klesajúci trend virtuálnych mien je dlhodobý. Trhová kapitalizácia Bitcoinu je dnes o 34 miliárd dolárov nižšia ako pred mesiacom. Analytik J&T banky Stanislav Pánis hovorí, že aj najskalnejší prívrženci kryptomien už strácajú o ne záujem. 

"Kúpa kryptomien pripomína stávku v kasíne, či lístok v lotérii. Nedokážete predpovedať, či padne červená alebo čierna. S investovaním to nemá nič spoločné," dodáva Pánis. 

Za prepadom môže byť Bitcoin Cash

"Pád v posledných dňoch je spôsobený klasickými výpredajmi a medvedím trhom. Spôsobené to môže byť aj tým, že kryptomeny sa koncom roka 2017 poriadne prepálili a záujem o ne predbehol reálny technologický vývoj," hovorí analytik Pro Partners Holding Martin Lindák

Podľa Lindáka mohol paniku spustiť aj Bitcoin Cash, kde prišlo k deleniu kvôli nezhodám v jeho vývojárskej komunite. "Jednoducho jedna strana chcela to a druhá zase niečo iné, tak sa radšej rozhodli pre fork (delenie) Bitcoin Cashu a oba projekty si idú svojou cestou. To mohlo spôsobiť mierny stres medzi kryptomenami," dodal analytik. 

Zdroj: Coinmarketcap

Štiepenie štvrtej najväčšej digitálnej meny Bitcoin Cash môže stáť za aktuálnym prepadom kryptomien aj podľa Jakuba Rosu. "Rozdelil kryptokomunitu a zanechal ju bez jasného názoru, keďže sa objavili dve súperiace frakcie, z ktorej každá navrhuje iné riešenie pre upgrade," dodal.

Budúcnosť kryptomien

Experti aj napriek dlhodobému poklesu trhu s kryptomenami veria, že budúcnosť by mohla patriť virtuálnym menám. Malo by tiež prísť k ich stabilizácii, otázne je v akom časovom horizonte. 

Martin Lindák tvrdí, že kryptomeny určite majú budúcnosť. "Je to vrchol kryptografie/šifrovania a zároveň decentralizácie. Napriek tomu, treba ešte chvíľu počkať, kým sa technológia vo väčšej miere implementuje a pretaví do reality," tvrdí.

"Problémom kryptomien je, že stále ešte nie je na trhu veľa reálnych prípadov, kde sa technológia používa a kde znížila náklady, či už obyvateľstvu alebo podnikateľom," hovorí Lindák.

Podľa Jakuba Rosu záujem IT odborníkov zatiaľ neutícha. "Všetko však nasvedčuje, že nastáva tvrdé pristátie a vytriezvenie. Minimálne dovtedy, kým fundament nedobehne ošiaľ z uplynulého roka. Na kryptomeny negatívne doliehajú aj aktuálne problémy celého technologického sektora vedené stratami FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google), ktoré sa poklesom o 20 percent dostali do medvedieho trhu," dodal Rosa. 

  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.