Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2018, 16:42

Brusel urobil prvý krok k potrestaniu Talianska pre rozpočet

Európska komisia spustí konanie pre nadmerný deficit, ktoré môže vyústiť až do pokuty pre Rím.

Brusel urobil prvý krok k potrestaniu Talianska pre rozpočet
Zdroj: TASR/AP

Európska komisia (EK) urobila prvý krok k disciplinárnemu potrestaniu Talianska za jeho expanzívny rozpočet na rok 2019. Komisia uviedla, že krajina neplní kritériá Európskej únie (EÚ) týkajúce sa znižovania dlhu. Preto spustí konanie pre nadmerný deficit, ktoré môže vyústiť až do pokuty pre Rím.

Talianska vláda plánuje v roku 2019 zvýšiť rozpočtový deficit na 2,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Predchádzajúci kabinet počítal v budúcom roku s poklesom schodku na 0,8 percent HDP.

Podľa EK návrh rozpočtu zvýši štrukturálny deficit o 1 percento HDP namiesto toho, aby ho znížil o 0,6 percent HDP, ako požaduje legislatíva EÚ.

EK v stredu predložila hodnotenie rozpočtových plánov krajín eurozóny. Potvrdila svoje predchádzajúce stanovisko, že taliansky návrh rozpočtu porušuje fiškálne pravidlá EÚ a že je "mimoriadne vážnym prípadom nesúladu" s pravidlami. EK preto spustí na základe vysokého dlhu procedúru pre nadmerný deficit.

Členské štáty EÚ majú teraz dva týždne, aby sa vyjadrili k oprávnenosti začatia procedúry pre nadmerný deficit proti Taliansku. Ak procedúru odobria, EK pripraví dokument, v ktorom bude od Ríma požadovať, ako má upraviť rozpočtový plán, aby bol v súlade s pravidlami EÚ. Ak to bude Rím ignorovať, Brusel ho môže sankcionovať.

Podpredseda EK Valdis Dombrovskis v rozhovore pre CNBC uviedol, že rizikom rozpočtového návrhu Ríma je, že Taliani budú musieť v budúcnosti prijať ďalšie úsporné opatrenia. "Namiesto fiškálneho stimulu, v ktorý vláda dúfa, očakávame ďalšie spomalenie ekonomiky."

Dombrovskis uviedol, že je otvorený ďalším diskusiám s Rímom, ale vláda teraz musí konať. "Nemôžete liečiť vysoké dlhy ďalšími dlhmi, je potrebné riešiť práve túto zraniteľnosť," dodal.

Taliansky verejný dlh vo výške 2,3 bilióna eur predstavuje 131 percent HDP. V pomere k výkonu ekonomiky je po Grécku druhý najvyšší v eurozóne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.