Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2018, 14:31

Junckerov plán má úspech. V EÚ pomohol vytvoriť státisíce pracovných miest

Vďaka plánu sa navyše aktivovali investície vo výške 360 miliárd eur.

Junckerov plán má úspech. V EÚ pomohol vytvoriť státisíce pracovných miest
Zdroj: Reuters

Takzvaný Junckerov plán pre rozvoj investícií v Európe už podľa odhadov podporil vznik viac ako 750-tisíc pracovných miest a zvýšil hrubý domáci produkt Európskej únie o 0,6 percenta.

Uviedla to dnes Európska komisia. Dodala, že plán už aktivoval investície vo výške 360 ​​miliárd eur. Dve tretiny z nich pritom pochádzajú zo súkromných zdrojov.

Šéf Európskej komisia Jean-Claude Juncker tento plán predstavil v roku 2014 s cieľom podporiť investície a nasmerovať Európu k hospodárskemu oživeniu. Do roku 2020 by mal plán podľa komisie celkovo podporiť vznik 1,4 milióna pracovných miest a zvýšiť HDP Európskej únie o 1,4 percenta.

"Investičný plán znamenal skutočný prielom. Po štyroch rokoch fungovania priniesol tento nový a jedinečný prístup, ako zmobilizovať súkromné ​​investície pre projekty verejného záujmu, nášmu hospodárstvu finančné prostriedky vo výške 360 ​​miliárd eur," uviedol podpredseda Európskej komisie zodpovedný za pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen.

Junckerov plán už v júli prekonal svoj pôvodný cieľ, ktorým bolo aktivovať investície vo výške 315 miliárd eur. "Okrem toho sme pomohli naštartovať inovatívne projekty a celkovo v Európe zlepšili investičné prostredie," upozornil Katainen.

"V budúcom dlhodobom rozpočte EÚ chceme tento trend udržať a zabezpečiť, aby sa model investičného plánu stal novým európskym štandardom pre investičnú pomoc," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.