Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2018, 11:37

Kryptomeny pokračujú v páde, zrejme zaznamenajú najhorší týždeň v tomto roku

Najznámejšia digitálna mena v piatok ráno oslabila až o 7,6 percent.

Kryptomeny pokračujú v páde a zrejme zaznamenajú najhorší týždeň v tomto roku. Kurz bitcoinu smeruje k úrovni 4000 dolárov (3507,85 eura).

Najznámejšia digitálna mena v piatok ráno oslabila až o 7,6 percent, neskôr zmazala časť strát. Podľa zloženého indexu agentúry Bloomberg sa obchodovala s mínusom 4,1 percenta po 4244 dolárov, čo je v blízkosti najnižšej úrovne od októbra 2017. Klesli aj ďalšie digitálne meny, ethereum, ripple a litecoin stratili každá minimálne 5 percent.

Bloomberg Galaxy Crypto Index od 16. novembra stratil 23 percent, čo je jeho najprudší týždenný pád od vrcholu mánie kryptomien na začiatku januára.

Po prudkom náraste v minulom roku, ktorý prekonal väčšinu notoricky známych bublín z histórie, celková trhová kapitalizácia kryptomien sledovaných portálom CoinMarketCap.com dosiahla na vrchole v januári okolo 835 miliárd dolárov. V súčasnosti predstavuje 138 miliárd dolárov.

"V hre je stále veľa ľudí"

Pokles v roku 2018 spôsobilo viacero faktorov, vrátane sprísnenia regulácie, spory v komunite okolo digitálnych mien, chaos na platformách na obchodovanie s kryptomenami. Trh už padol o vyše 70 percent, ale šéf obchodovania pre ázijsko-pacifický región spoločnosti Oanda Stephen Innes stále nevidí dno.

"V tejto hre je stále veľa ľudí," uviedol Innes. Ak bitcoin "skolabuje, ak uvidíme pád smerom k 3000 dolárov, bude to strašné. Ľudia sa budú snažiť rýchlo sa toho zbaviť." Dodal, že podľa základnej prognózy by sa bitcoin mal v krátkodobom horizonte obchodovať v pásme 3500 dolárov až 6500 dolárov, pričom do januára by jeho kurz mohol padnúť na 2500 dolárov.

Ekonomický dopad je zatiaľ obmedzený

Ekonomický dopad kolapsu kryptomien je zatiaľ obmedzený. Jedným z dôvodov je, že väčšina bánk a inštitucionálnych správcov majetku vôbec, alebo len minimálne investovali do virtuálnych mien.

Pre väčšinu investorov je oveľa dôležitejší aktuálny prepad akciových trhov. Na porovnanie, trh kryptomien od začiatku roka stratil 700 miliárd dolárov, zatiaľ čo hodnota globálnych akciových trhoch len tento týždeň padla o 1,3 bilióna dolárov.

Na kryptomenách prerobili predovšetkým individuálni investori, ktorí ich nakupovali v čase vrcholiacich cien, ale aj firmy ako Nvidia, poskytujúce ekosystém pre kryptomeny. Hodnota kalifornského výrobcu čipov sa prudko znížila. Dôvodom bol kolaps dopytu po čipoch využívaných pri ťažbe kryptomien a slabé výsledky hernej divízie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.