Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2018, 00:00

Lacnejšie tankovanie môže zastaviť OPEC

Cena za barel Brentu koncom minulého týždňa v dôsledku nadmerného zásobovania trhu a nízkej spotreby klesla pod úroveň 60 dolárov, čím sa dostala na najnižšiu hodnotu v tomto roku.

Lacnejšie tankovanie môže zastaviť OPEC
Zdroj: Reuters

Presýtený trh a spomalenie svetovej ekonomiky spôsobili, že sa cena čierneho zlata od začiatku novembra prepadla takmer o 20 percent, od začiatku októbra dokonca o 30 percent. A tak namiesto predpovedaných sto dolárov zaznamenalo palivo hospodárstva koncom minulého týždňa ďalší výrazný pokles. Od cenového vrcholu tohto roka až na jeho dno teda stačilo necelých šesť týždňov.

Dobré správy pre motoristov
Nízke ceny sa logicky pozitívne prejavili na slovenských čerpacích staniciach. Ešte pred dvomi mesiacmi, teda pri štvrťročných cenových maximách, sa pohybovala cena benzínu okolo úrovne 1,44 eura za liter. „Dnes môžu motoristi na Slovensku tankovať o viac ako desať centov lacnejšie. Do začiatku decembra pritom očakávame ďalší pokles,“ hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky, s tým, že počas posledných týždňov klesla aj cena nafty. „Pokles ropy na burze v Rotterdame sa na našom trhu prejavuje s oneskorením dvoch až troch týždňov. V tomto horizonte je tak priestor na pokles cien benzínu o tri až päť centov, v prípade nafty dokonca o pä

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.