Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2018, 17:15

Trump môže o nových clách rozhodnúť už na budúci týždeň. Dotknúť sa majú aj Európy

Na Trumpovom stole leží návrh na zavedenie 25 percentného cla na dovoz všetkých áut s výnimkou Mexika a Kanady.

Trump môže o nových clách rozhodnúť už na budúci týždeň. Dotknúť sa majú aj Európy
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump by mohol už budúci týždeň uvaliť nové clá na dovoz automobilov do Spojených štátov. Informoval o tom dnes na svojich internetových stránkach nemecký denník Wirtschaftswoche, ktorý sa odvoláva na zdroje z Európskej únie.

Správa mala negatívny dopad na akcie európskych automobiliek, napríklad nemeckých firiem Volkswagen, BMW a Daimler, uviedla agentúra Reuters.

Americké ministerstvo obchodu začalo v máji na pokyn prezidenta Trumpa vyšetrovať vplyv dovozu automobilov na národnú bezpečnosť USA, čo vyvolalo obavy zo zavedenia nových ciel na automobily. Ohrozením národnej bezpečnosti Spojené štáty zdôvodnili tiež tohtoročné uvalenie nových ciel na dovoz ocele a hliníka.

"Správa ministerstva obchodu leží na prezidentovom stole," píše Wirtschaftswoche s odvolaním sa na zdroje z EÚ. "Trump o clách možno rozhodne už budúci týždeň po stretnutí (skupiny veľkých svetových ekonomík) G20 v Buenos Aires," dodáva.

Správa Ministerstva odporúča zaviesť 25 percentné clo na dovoz automobilov zo všetkých krajín okrem Kanady a Mexika. Clá by podľa nej mala platiť bez výnimky pre všetky typy osobných automobilov, uviedol Wirtschaftswoche.

Spojené štáty teraz uplatňujú dovozné clo 25 percent na ľahké nákladné vozidlá a pickupy a 2,5 percenta na menšie autá. EÚ má na dovoz áut z USA jednotné clo desať percent. EÚ už skôr varovala Spojené štáty, že by na zavedenie dodatočných ciel odpovedala vlastnými opatreniami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.