Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2018, 23:20

Clá Donalda Trumpa škodia General Motors

Americký výrobca plánuje prepustiť takmer 16-tisíc zamestnancov a zvažuje uzavretie až piatich fabrík.

Clá Donalda Trumpa škodia General Motors
Zdroj: Reuters

Trumpove clá a zmeny v automobilovom priemysle. To sú dva hlavné dôvody, prečo sa General Motors uchyľuje k radikálnym krokom. Najväčší americký výrobca plánuje v Severnej Amerike zrušiť asi 15 percent pracovných pozícií, čo predstavuje podľa New York Times takmer 16-tisíc miest a v rámci reštrukturalizácie aktivít zvažuje uzatvorenie až piatich severoamerických tovární. V hre sú aj výrobné kapacity v Kanade. Na revanš očakáva úsporu v podobe šiestich miliárd dolárov. Cieľom automobilky je znížiť náklady a presunúť výrobu k autonómnym elektromobilom a k rozhodnutiu prispela aj domáca politická situácia. „Trump svojou politikou výrazne ovplyvnil nárast cien ocele, ktorá je kľúčovou surovinou automobilového priemyslu, čo zvýšilo náklady General Motors približne o miliardu dolárov,“ konštatuje analytik Capital Markets Lukáš Lipovský.

Pobúrený Trump chce opak
Generálna riaditeľka podniku Mary Barraová upozornila, že dôvodom reštrukturalizácie je čo najrýchlejšia adaptácia na rýchlo sa meniace podmienky v automobilovom priemysle a presunu k automobilom s elektrickým pohonom a vozidlám s autonómnym riadením. Správa o plánovanom prepúšťaní a úsporách pomohla akciám GM, ktoré zaznamenali sedempercentný rast. Menej už sa však páčila americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ten sa zasadzuje o udržanie pracovných miest v americkom priemysle. „So slečnou Barraovo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.