Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2018, 00:00

Maďarský expremiér pre HN: Odklon od Európy vydesí investorov

Keď sa tendencie krajín budú vychyľovať von z Európy, vytvorí to veľký strach medzi investormi, tvrdí pre HN bývalý maďarský premiér Gordon Bajnai.

Maďarský expremiér pre HN: Odklon od Európy vydesí investorov
Zdroj: Dreamstime

Krajiny Vyšehradskej štvorky, predovšetkým Maďarsko a Poľsko, sú dnes pod paľbou ostrej kritiky a obviňované z demokratických deficitov. Ako sa na vývoj v našom regióne pozerajú zahraniční investori, majú v naše krajiny stále dôveru?

Záleží to na tom, aký druh investícií máte na mysli. Ak je to segment výroby, vlády, ktoré postupne prichádzali k moci v krajinách strednej a východnej Európy, sa k takýmto investorom správali rozumne. Myslím si, že výrobné spoločnosti sú s našou lokalitou a s príležitosťami na nové investície spokojné. Ako príklad môžem uviesť nemeckú automobilku BMW, ktorá sa nedávno rozhodla zriadiť fabriku v maďarskom Debrecíne. To je rozhodne pozitívny vývoj.

Iné segmenty majú negatívne skúsenosti?
Situácia je nepochybne odlišná v sektore služieb, úžitkového tovaru, energetiky či infraštruktúry. Pripomeňme si, že ekonomiky strednej a východnej Európy ženú dopredu predovšetkým dva hlavné faktory – peniaze Európskej únie a nemecká exportná ofenzíva. Do prílevu kapitálu negatívne zasahujú zmeny v regulačnom režime a neistota na politickej scéne. Ak je politická situácia z dlhodobého a zo strednodobého hľadiska nestabilná, pre investičnú klímu to vždy vysiela negatívny signál. A keď sa tendencie krajín budú vychyľovať von z Európy, vytvorí to veľký strach medzi investormi.

Čo sa môže vtedy stať?
V takom prípade sa investície spomalia a následne sa budúcnosť obchodovania stane veľmi otáznou. Nemali by sme zabúdať na to, že členstvo v Európskej únii sa stáva akousi formou Noemovej archy pre všetky európske ekonomiky nevyhnutnou na to, aby prežili globalizáciu. Nezáleží na tom, či sú z východu alebo zo západu. Aby sme zostali vo svete relevantní, musíme udržať Európsku úniu bezpečnú, silnú a integrovanú. Jedine tak dosiahneme, aby Únia aj jej obyvatelia boli tí, ktorí určujú pravidlá vo svete, a nie tí, ktorí poslúchajú pravidlá stanovené inými.

Pred vyše ô

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.