Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2018, 00:00

Maďarský expremiér pre HN: Odklon od Európy vydesí investorov

Keď sa tendencie krajín budú vychyľovať von z Európy, vytvorí to veľký strach medzi investormi, tvrdí pre HN bývalý maďarský premiér Gordon Bajnai.

Maďarský expremiér pre HN: Odklon od Európy vydesí investorov
Zdroj: Dreamstime

Krajiny Vyšehradskej štvorky, predovšetkým Maďarsko a Poľsko, sú dnes pod paľbou ostrej kritiky a obviňované z demokratických deficitov. Ako sa na vývoj v našom regióne pozerajú zahraniční investori, majú v naše krajiny stále dôveru?

Záleží to na tom, aký druh investícií máte na mysli. Ak je to segment výroby, vlády, ktoré postupne prichádzali k moci v krajinách strednej a východnej Európy, sa k takýmto investorom správali rozumne. Myslím si, že výrobné spoločnosti sú s našou lokalitou a s príležitosťami na nové investície spokojné. Ako príklad môžem uviesť nemeckú automobilku BMW, ktorá sa nedávno rozhodla zriadiť fabriku v maďarskom Debrecíne. To je rozhodne pozitívny vývoj.

Iné segmenty majú negatívne skúsenosti?
Situácia je nepochybne odlišná v sektore služieb, úžitkového tovaru, energetiky či infraštruktúry. Pripomeňme si, že ekonomiky strednej a východnej Európy ženú dopredu predovšetkým dva hlavné faktory – peniaze Európskej únie a nemecká exportná ofenzíva. Do prílevu kapitálu negatívne zasahujú zmeny v regulačnom režime a neistota na politickej scéne. Ak je politická situácia z dlhodobého a zo strednodobého hľadiska nestabilná, pre investičnú klímu to vždy vysiela negatívny signál. A keď sa tendencie krajín budú vychyľovať von z Európy, vytvorí to veľký strach medzi investormi.

Čo sa môže vtedy stať?
V takom prípade sa investície spomalia a následne sa budúcnosť obchodovania stane veľmi otáznou. Nemali by sme zabúdať na to, že členstvo v Európskej únii sa stáva akousi formou Noemovej archy pre všetky európske ekonomiky nevyhnutnou na to, aby prežili globalizáciu. Nezáleží na tom, či sú z východu alebo zo západu. Aby sme zostali vo svete relevantní, musíme udržať Európsku úniu bezpečnú, silnú a integrovanú. Jedine tak dosiahneme, aby Únia aj jej obyvatelia boli tí, ktorí určujú pravidlá vo svete, a nie tí, ktorí poslúchajú pravidlá stanovené inými.

Pred vyše ôsmimi rokmi, ešte ako maďarský premiér, ste iniciovali vytvorenie trojuholníka plynovodov v našom regióne. Funguje ešte tento projekt? A je spolupráca Vyšehradských krajín v oblasti energetiky stále dostatočne silná?
Po dvoch plynových krízach na Ukrajine pred rokom 2009 sme si všetci v regióne strednej a východnej Európy uvedomili, že nemôžeme byť závislí od jedného jediného zdroja. A nemôžeme sa spoliehať na to, že západná časť Európy vyrieši naše problémy. Musíme skrátka konať sami. Preto som na začiatku roku 2010 v rámci rotujúcej funkcie predsedu Vyšehradskej štvorky inicioval v Budapešti stretnutie lídrov 12 krajín. Vtedy sme začali dlhý proces, ktorý odvtedy do značnej miery pokročil. V podstate sme zobrali náš osud do svojich vlastných rúk. K celému procesu sme prizvali Európsku komisiu aj Spojené štáty.

Čo konkrétne sa podarilo v tomto smere urobiť?
Začali sme prepájať naše krajiny plynovodmi nielen z východu na západ, ale aj zo severu na juh. Poľsko odštartovalo v marci 2011 v prístavnom meste Swinoujscie výstavbu terminálu skvapalneného zemného plynu. Iniciovalo sa budovanie infraštruktúry smerujúcej na juh až do Chorvátska, ktoré sme do celého projektu zapojili. Zároveň sme plánovali prijať nový energetický balík, ktorý mal začať fungovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.