Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 08:17 Aktualizované dňa 03.12.2018 o 08:47

Katar po 60 rokoch opustí OPEC, chce sa zamerať na produkciu plynu

Katar je najväčším vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG) na svete.

Katar po 60 rokoch opustí OPEC, chce sa zamerať na produkciu plynu
Zdroj: Reuters

Katar od budúceho roka opustí Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Uviedol to v pondelok katarský minister energetiky Saad al-Kaabi s tým, že krajina sa chce do budúcnosti viac zamerať na produkciu plynu.

"Katar sa rozhodol, že s platnosťou od januára 2019 ruší svoje členstvo v OPEC," oznámil minister na tlačovej konferencii v hlavnom meste krajiny Dauha. Zároveň dodal, že svoje rozhodnutie ešte pred oficiálnym vyhlásením oznámil predstaviteľom ropného kartelu, ktorého členom sa Katar stal v roku 1961.

"Toto rozhodnutie odráža úsilie Kataru sústrediť sa na posilnenie produkcie zemného plynu z terajších 77 miliónov ton na 110 miliónov ton ročne v nasledujúcich rokoch," povedal Saad al-Kaabi. "Sme realisti, v oblasti ropy veľký potenciál nemáme," dodal.

Práve plyn je pre Katar kľúčovým zdrojom príjmov. Malá krajina je najväčším vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG) na svete.

V oblasti ropy je pozícia Kataru podstatne slabšia. Katar produkuje len okolo 600 000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). Na porovnanie, Saudská Arábia, líder OPEC, produkuje v súčasnosti podľa posledných informácií denne približne 11 miliónov barelov.

Navyše, práve so Saudskou Arábiou je Katar od minulého leta v konflikte, keď Saudská Arábia spolu s ďalšími tromi arabskými krajinami prerušili s Katarom diplomatické vzťahy a zaviedli voči krajine obchodnú a dopravnú blokádu. Ako dôvod uviedli podporu terorizmu zo strany Kataru, čo ale Dauha odmieta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.