Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2018, 00:00

Konflikt Moskvy a Kyjeva zvyšuje hrozbu novej energetickej krízy

Rusi často využívajú plyn ako páku pri presadzovaní svojich politických záujmov.

Konflikt Moskvy a Kyjeva zvyšuje hrozbu novej energetickej krízy
Zdroj: Reuters

Pre Slovensko aj celú Európu je extrémne dôležité mať stopercentne zabezpečené zásoby plynu pred príchodom zimy. Varovaním zostáva situácia spred desiatich rokov. Rusko vtedy zastavilo dodávky plynu na ukrajinský trh po tom, ako Kyjev nedokázal vyrovnať svoje nedoplatky a nepristúpil na zvýšenie cien.

Najväčšia plynová kríza
Prvého januára 2009 sa tak začala najväčšia plynová kríza v tomto tisícročí, ktorá trvala 22 dní. Presne šesť dní po zastavení ruského plynu na Ukrajinu prerušila Moskva všetky dodávky smerujúce cez ukrajinské územie do Európy. Rusi totiž podozrievali Kyjev, že kradne plyn určený pre ostatných európskych odberateľov.


Výsledkom boli vážne problémy so zásobovaním, ktoré sa najviac dotkli Slovenska, Bulharska a niekoľkých ďalších krajín. Práve naša krajina totiž patrila medzi tie, ktoré boli úplne závislé od ruského plynu. Nakoniec nám museli pomôcť ostatné krajiny Európskej únie, ktoré nám dodali zásoby zo svojich rezervných zdrojov.


Krízu napokon ukončil podpis dohody

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.