Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2018, 00:00

Briti môžu zrušiť brexit, tvrdí Súdny dvor

Briti môžu zrušiť brexit, tvrdí Súdny dvor
Zdroj: Reuters

V hre o brexit dostali zástancovia zotrvania Veľkej Británie v Európskej únie nečakane do rúk eso. Generálny advokát Súdneho dvora EÚ dnes zverejnil návrh, podľa ktorého môže Londýn unilaterálne odstúpiť od dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. To sa môže hodiť najmä v prípade, ak parlamentom neprejde aktuálne, a podľa všetkého finálne, znenie dohody a krajina nastúpi cestu k neriadenému, tvrdému brexitu.

Návrh generálneho advokáta Manuela Camposa Sáncheza-Bordona ešte musí schváliť Súdna rada, čo je proces, ktorý môže trvať niekoľko dní, prípadne týždňov. Súdna rada sa zvyčajne riadi zisteniami advokátov, no objavilo sa už viacero prípadov, keď to tak nebolo. Zároveň je Bordonov právny názor v priamom protiklade s doterajšími tvrdeniami Londýna aj európskych inštitúcií, podľa ktorých sa brexit vypovedať nedá.

Nová situácia
Ak by si Súdny dvor EÚ osvojil názor generálneho advokáta, tak by sa dal využiť v prípade, že dohoda premiérky Theresy Mayovej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.