Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2018, 13:12

Radikálne riešenie Volkswagenu. Ohlásil koniec spaľovacích motorov

Volkswagen plánuje v nasledujúcich piatich rokoch navýšiť investície do elektromobility, autonómneho riadenia a digitalizácie za takmer 44 miliárd eur.

Automobilka Volkswagen
Zdroj: Reuters

Nemecká automobilka Volkswagen ohlásila koniec spaľovacích motorov. Posledné autá s touto technológiou vyvinie v roku 2026 a predávať ich bude zhruba do roku 2040.

V budúcnosti sa chce sústrediť na elektromobily. V utorok večer o tom na stretnutí výrobcov automobilov organizovanom denníkom Handelsblatt informoval vedúci firemnej stratégie Michael Jost.

Nie všetci v automobilovej brandži sú tak radikálni, Volvo zatiaľ ohlásilo iba koniec naftových motorov, píše na svojom webe ten istý list.

"Hlásime sa k dohode z roku 2015," povedal Jost s odkazom na rok, kedy bola uzavretý parížsky klimatický dohovor.

Ciele dohovoru bude možné naplniť len vtedy, keď v roku 2050 nebude po uliciach jazdiť žiadne auto so spaľovacím motorom, oznámil Handelsblattu.

Najväčší výrobca áut v Európe ohlásil už v polovici novembra, že v nasledujúcich piatich rokoch navýši investície do elektromobility, autonómneho riadenia a digitalizácie za takmer 44 miliárd eur.

Na samotné elektromobily bude z tejto sumy vyčlenených 30 miliárd eur. Takzvané hybridné modely s niekoľkými zdrojmi energie hrajú totiž vo firemných plánoch len druhoradú úlohu, istý význam mali podľa Josta iba v prechodnej fáze. Teraz nastáva skutočný "elektrovek", povedal Handelsblattu Michael Jost.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.