Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2018, 00:00

E-shop nesmie povedať cudzincovi „nie“

Koniec geoblokácie prinesie slobodnejšie nákupy cez internet a znemožní obchodom odmietať zákazníka z nevyhovujúceho regiónu.

E-shop nesmie povedať cudzincovi „nie“
Zdroj: StockExpert

Slovenský zákazník si chce kúpiť notebook na rakúskej webovej stránke. Namiesto toho, aby mu stránka umožnila pohodlný nákup, stretne sa s jednou z troch situácií: stránka mu nákup znemožní, automaticky ho presmeruje na slovenskú verziu alebo mu neumožní tovar zaplatiť zahraničnou platobnou kartou. Za všetkými týmito situáciami pritom stojí spoločný menovateľ – štátna príslušnosť, respektíve miesto bydliska nakupujúceho zákazníka. Od pondelka 3. decembra však majú tieto situácie spoločné riešenie: zákaz geografickej blokácie.

Koniec diskriminácie
Fungovanie nariadenia v praxi pre HN vysvetlil výkonný riaditeľ Asociácie pre elektronickú komerciu Jan Vetyška. „Žiadny internetový obchod vás nemôže obmedziť v nákupe len na základe toho, že ste zo Slovenska,“ objasňuje. Nielenže obchod bude musieť zákazníka obslúžiť, ale už ho nebude môcť automaticky presmerovávať na lokálne verzie e-shopov. Keď slovenský zákazník zadá koncovku .de, musí sa dostať na nemeckú verziu hľadanej stránky. A keď ho bude chcieť predajca presmerovať na slovenskú stránku, musí to zákazník najskôr odsúhlasiť. Súčasne mu musí byť umožnené vrátiť sa kedykoľvek na nemecký web. Doteraz bola fyzická adresa zákazníka zistená z jeho IP adresy, čo mu znemožnilo slobodne nakupovať u niektorých zahraničných predajcov.


Lukáš Zelený, vedúci právneho oddelenia spotrebiteľskej organizácie dTest, upozorňuje na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.