Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2018, 00:00

E-shop nesmie povedať cudzincovi „nie“

Koniec geoblokácie prinesie slobodnejšie nákupy cez internet a znemožní obchodom odmietať zákazníka z nevyhovujúceho regiónu.

E-shop nesmie povedať cudzincovi „nie“
Zdroj: StockExpert

Slovenský zákazník si chce kúpiť notebook na rakúskej webovej stránke. Namiesto toho, aby mu stránka umožnila pohodlný nákup, stretne sa s jednou z troch situácií: stránka mu nákup znemožní, automaticky ho presmeruje na slovenskú verziu alebo mu neumožní tovar zaplatiť zahraničnou platobnou kartou. Za všetkými týmito situáciami pritom stojí spoločný menovateľ – štátna príslušnosť, respektíve miesto bydliska nakupujúceho zákazníka. Od pondelka 3. decembra však majú tieto situácie spoločné riešenie: zákaz geografickej blokácie.

Koniec diskriminácie
Fungovanie nariadenia v praxi pre HN vysvetlil výkonný riaditeľ Asociácie pre elektronickú komerciu Jan Vetyška. „Žiadny internetový obchod vás nemôže obmedziť v nákupe len na základe toho, že ste zo Slovenska,“ objasňuje. Nielenže obchod bude musieť zákazníka obslúžiť, ale už ho nebude môcť automaticky presmerovávať na lokálne verzie e-shopov. Keď slovenský zákazník zadá koncovku .de, musí sa dostať na nemeckú verziu hľadanej stránky. A keď ho bude chcieť predajca presmerovať na sl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.