Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2018, 00:00

Peking vyvolal výpredaje na amerických burzách

Indexy Dow Jones, S&P 500 i technologický Nasdaq zažili po optimistickom úvode týždňa ďalší ťažký deň. Ich straty sa prehupli cez tri percentá.

Peking vyvolal výpredaje na amerických burzách
Zdroj: Reuters

Optimizmus po stretnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínskeho lídra Si Ťin-pchinga na pozadí samitu G20 v Argentíne mal veľmi krátku životnosť. Šéf Bieleho domu totiž už po pár dňoch nevylúčil, že rokovania s Pekingom o obchodnej dohode môžu stroskotať, čo na náladu investorov zapôsobilo ako studená sprcha. Na vyhlásenia negatívne reagovali všetky veľké burzy. Akciový index Dow Jones stratil v utorok takmer štyri percentá, Nasdaq prišiel o 3,78 percenta a S&P 500 o 3,24 percenta. Podľa hlavného ekonóma Czech Fund Lukáša Kovandu na tom nesie najväčšiu vinu Čína, ktorá váhala s potvrdením víkendového mieru.

K negatívnej nálade však prispeli aj ďalšie faktory. Jedným z nich je signál z trhu s americkými vládnymi dlhopismi. Zvyčajne platí, že vyšší výnos poskytujú dlhopisy s dlhšou lehotou splatnosti. V utorok však došlo k takzvanej inverzii na výnosovej krivke. To znamená, že cenné papiere so splatnosťou do troch rokov ponúkali vyšší výnos ako dlhopisy splatné o

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.