Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2018, 09:25 Aktualizované dňa 10.12.2018 o 10:02

Británia môže jednostranne ukončiť brexit, rozhodol európsky súd

Rozhodnutie súdu tak potvrdilo to, čo už avizoval generálny advokát Súdneho dvora EÚ.

Británia môže jednostranne ukončiť brexit, rozhodol európsky súd
Zdroj: Reuters

Súd Európskej únie dnes potvrdil, že Veľká Británia môže jednostranne stiahnuť svoj zámer odísť z EÚ. Rozhodnutie by sa muselo uskutočniť v súlade s britskou ústavou. Výsledkom by podľa súdu bolo, že krajina by zostala členom spoločenstva za rovnakých podmienok ako doteraz.

Súd sa k veci vyjadril len deň pred tým, než by mal britský parlament hlasovať o zmluve upravujúcej samotný britský odchod z únie. Podľa súdu môže Londýn svoje rozhodnutie stiahnuť do chvíle, než táto dohoda začne platiť, alebo do uplynutia dvoch rokov od britského oznámenie o odchode, teda do 29. marca 2019.

Rozhodnutie by muselo byť výsledkom demokratického procesu v súlade s britskými ústavnými požiadavkami. Toto "jednoznačné a bezpodmienečné" rozhodnutie by následne musela britská vláda oznámiť písomne ​​Európskej rade, uviedol súd.

So žiadosťou o výklad článku 50 Lisabonskej zmluvy o fungovaní EÚ, ktorou sa okolnosti britského odchodu riadia, sa na súdnu inštanciu obrátil súd v škótskom Edinburghu kvôli sporu medzi skupinou proeurópskych škótskych politikov a britským ministrom pre brexit. Príslušný článok totiž o možnej zmene postoja odchádzajúcej členskej krajiny priamo nič neuvádza.

Na to dnes súd sám poukázal, keď uviedol, že článok zmenu rozhodnutia nezakazuje, ale tiež nijako výslovne neumožňuje. Súd sa domnieva, že ak má podľa článku 50 členská krajina EÚ suverénne právo samostatne sa rozhodnúť o odchode, plynie z toho, že má analogické právo svoje rozhodnutie zmeniť.

"Podmieniť právo na odvolanie (zámeru vystúpiť) jednomyseľným súhlasom Európskej rady, ako navrhovali Európska komisia a Európska rada, by zmenilo jednostranné suverénne právo v právo podmienené a bolo by nezlučiteľné s princípom, že členský štát nemôže byť nútený k tomu, aby EÚ opustil proti svojej vôli," uviedol súd v tlačovej správe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.