Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2018, 12:21

"Prakticky neexistuje ani iskrička nádeje." Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny sa výrazne prepadla

  • Index dôvery investorov pre eurozónu klesol už štvrtý mesiac po sebe.
  • Jeho decembrová hodnota je najnižšia od decembra 2014.
  • Situácia pripomína obdobie predchádzajúce finančnej kríze v roku 2008.

Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny v decembri prudko klesla, pričom sa dostala na najnižšiu úroveň za posledné štyri roky.

Nálady ovplyvnili obavy z pokračovania obchodného konfliktu medzi Čínou a USA, spor Talianska a Európskej únie pre taliansky rozpočet a neistota v súvislosti s odchodom Británie z Európskej únie. Ukázal to prieskum ekonomického inštitútu Sentix.

​Index klesol už štvrtý mesiac po sebe

Index dôvery investorov pre eurozónu dosiahol v decembri -0,3 bodu oproti novembrovej úrovni 8,8 bodu. Index klesol už štvrtý mesiac po sebe, pričom jeho decembrová hodnota je najnižšia od decembra 2014.

Výsledok je výrazne horší, než očakávali ekonómovia. Tí počítali len s miernym zhoršením nálad a index očakávali na úrovni 8,1 bodu.

"Neexistuje ani iskrička nádeje"

"Sledujúc situáciu vo svete, prakticky neexistuje ani iskrička nádeje," uviedol na margo nálad investorov riaditeľ Sentixu Manfred Hübner.

Dodal, že súčasná situácia pripomína obdobie predchádzajúce finančnej kríze v roku 2008. "Obchodné spory, talianska rozpočtová kríza, nepokoje vo Francúzsku a Belgicku, brexit: prichádza to zo všetkých strán," upozorňuje Hübner.

Riziko uvalenia ciel na autá

Prudký pokles zaznamenal aj samostatný index dôvery nemeckých investorov. V decembri dosiahol 7,2 bodu, zatiaľ čo v novembri predstavoval 14,6 bodu.

Pod výrazné obavy nemeckých investorov sa podpísalo najmä riziko uvalenia vysokých dovozných ciel na autá z Európskej únie zo strany USA a slabý predaj áut v Číne, najväčšom automobilovom trhu sveta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.