Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2018, 15:12

Neistoty okolo brexitu. Britská ekonomika sa s blížiacim termínom spomaľuje

Prudké spomaľovanie tempa hospodárskeho rastu v dôsledku neistoty okolo brexitu potvrdzujú aj najnovšie prieskumy v podnikateľskom sektore.

Neistoty okolo brexitu. Britská ekonomika sa s blížiacim termínom spomaľuje
Zdroj: Dreamstime

Britská ekonomika s blížiacim sa termínom odchodu krajiny z Európskej únie stráca tempo. Britský štatistický úrad dnes oznámil, že hrubý domáci produkt (HDP) sa v období od augusta do októbra zvýšil len o 0,4 percenta v porovnaní s rastom 0,6 percenta v období od júla do septembra.

Za spomalením rastu stojí slabší predaj áut a odstávky výroby v továrňach, čo sú podľa podnikateľských združení dôsledky neistoty ohľadom brexitu.

​Dnešné údaje podľa analytikov potvrdzujú, že solídne letné výsledky britskej ekonomiky predstavovali iba určitý výkyv spôsobený nezvyčajne teplým počasím, ktoré podporilo spotrebiteľské výdavky.

"Najnovšie údaje o HDP sú ďalším dôkazom, že negatívny vplyv pretrvávajúcej neistoty okolo brexitu a značné cenové tlaky na spotrebiteľov a podniky si vyberajú svoju daň na britskej ekonomike," uviedol hlavný ekonóm Britskej obchodnej komory Suren Thira.

Prudké spomaľovanie tempa hospodárskeho rastu v dôsledku neistoty okolo brexitu potvrdzujú aj najnovšie prieskumy v podnikateľskom sektore. Tie naznačujú, že v poslednom štvrťroku tohto roka by rast britskej ekonomiky mohol robiť iba 0,1 percenta, uviedla agentúra Reuters.

Podľa analytika Chrisa Williamsona zo spoločnosti IHS Markit prieskumy naznačujú, že s príchodom nového roka by britská ekonomika mohla dokonca klesnúť, ak sa nezlepší dopyt.

Štatistický úrad dnes tiež upozornil, že by mohol údaj o hospodárskom raste za tretí štvrťrok z pôvodne ohlásených 0,6 percenta spresniť smerom nadol. Úrad zverejní revidované údaje o HDP za tretí kvartál 21. decembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.