Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2018, 16:34

Kľúčové hlasovanie o brexite sa odkladá, v utorok sa neuskutoční, oznámila Mayová

Premiérka dodala, že o dohode, ktorá stanovuje podmienky odchodu krajiny z Európskej únie, bude znovu rokovať so svojimi partnermi z EÚ.

Kľúčové hlasovanie o brexite sa odkladá, v utorok sa neuskutoční, oznámila Mayová
Zdroj: Reuters

Britská vláda sa kvôli vnútropolitickým nezhodám rozhodla odložiť utorkové hlasovanie britského parlamentu o pripravenej brexitovej dohode medzi Londýnom a zvyškom Európskej únie.

Premiérka Theresa Mayová to dnes oznámila v Dolnej snemovni a potvrdila tak skoršie špekulácie britskej tlače. Dodala, že o dohode, ktorá stanovuje podmienky odchodu krajiny z Európskej únie, bude znovu rokovať so svojimi partnermi z EÚ.

Vláda ale podľa ministerskej predsedníčky ctí výsledky referenda z roku 2016, v ktorom sa britskí voliči vyslovili za opustenie európskeho bloku. Mayová zároveň uviedla, že kabinet zintenzívni prípravy na takzvaný neriadený brexit pre prípad, že by poslanci nakoniec dohodu neschválili.

Konzervatívna predsedníčka vlády pripustila, že takzvaná írska poistka, ktorá je súčasťou dohody, politikov rozdeľuje a panujú kvôli nej obavy. Záložné riešenie režimu na hranici medzi Írskom a Severným Írskom je však podľa Mayovej pre brexitovu dohodu nevyhnutné.

Súd Európskej únie dnes potvrdil, že Veľká Británia môže jednostranne stiahnuť svoj zámer odísť z EÚ. Rozhodnutie by sa muselo uskutočniť v súlade s britskou ústavou. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.