Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 00:00

Londýn môže, ale nechce stopnúť brexit

Situácia v britskom parlamente je neprehľadná. Premiérka však trvá na vystúpení z Únie.

Londýn môže, ale nechce stopnúť brexit
Zdroj: Dreamstime

Európsky súdny dvor potvrdil, že Veľká Británia môže jednostranne stiahnuť svoj zámer odísť z Európskej únie. Výsledkom unilaterálneho odstúpenia od brexitu by podľa súdu bolo, že krajina by zostala naďalej plnohodnotným členom Únie za rovnakých podmienok ako doteraz vrátane ponechania vlastnej meny. Premiérka Theresa Mayová však zastavenie brexitu vylúčila. Podľa nej sa bude pokračovať s tým, čo sa v Bruseli podarilo vyrokovať.

Súdny dvor sa k možnosti stopnúť brexit vyjadril len deň pred tým, ako bolo plánované hlasovanie britského parlamentu o prijatí či neprijatí „rozvodovej“ zmluvy. Toto hlasovanie však bolo v priebehu včerajška odložené na neurčito. „Je to prelomový okamih a prejav patetickej vystrašenosti konzervatívnej vlády, ktorá zišla z cesty a teraz sa rúti do úplného zmätku,“ uviedla škótska premiérka Nicola Sturgeonová.

Možnosť (ne)opustiť Úniu

Podľa súdu Londýn svoje rozhodnutie opustiť EÚ môže stiahnuť do chvíle, než táto rozvodová dohoda nadobudn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.