Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 10:15 Aktualizované dňa 11.12.2018 o 11:09

Súdny dvor rozhodol o kontroverznom nákupe dlhopisov ECB

Súdny dvor vo svojom rozsudku uviedol, že preskúmal otázky, ktoré mu položil Spolkový ústavný súd.

Súdny dvor rozhodol o kontroverznom nákupe dlhopisov ECB
Zdroj: REUTERS/Ralph Orlowski

Kontroverzný nákup dlhopisov Európskou centrálnou bankou (ECB) je v súlade s európskou legislatívou.

Súdny dvor Európskej únie (CURIA) v utorok rozhodol, že program nákupu dlhopisov ECB neporušil zákaz monetizácie štátneho dlhu a ECB neprekročila svoj mandát.

Mandátom ECB je zachovanie menovej stability. Tento cieľ je definovaný ako udržanie medziročnej miery inflácie v strednodobom horizonte tesne pod dvomi percentami. ECB 4. marca 2015 prijala program nákupu vládnych dlhopisov. Dôvodom bolo viacero faktorov, ktoré výrazne zvyšovali riziko poklesu cien v strednodobom horizonte v kontexte hospodárskej krízy.

Podľa ECB rozsiahly nákup vládnych dlhopisov uľahčuje prístup k financovaniu, ktorá podporuje ekonomickú aktivitu, keďže znižuje reálne úrokové sadzby a stimuluje komerčné banky k tomu, aby poskytovali viac úverov.

Cieľom programu je teda uvoľnenie monetárnych a finančných podmienok, aj tých pre domácnosti a nefinančné firmy, aby sa podporila agregátna spotreba a investície v eurozóne.

Niekoľko skupín jednotlivcov podalo na Spolkovom ústavnom súde (Bundesverfassungsgericht) sťažnosti na rozhodnutia ECB a súčinnosť nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) pri uplatňovaní týchto rozhodnutí. Podľa nich program nákupu vládnych dlhopisov ECB porušuje zákaz monetárneho financovania dlhu a znamená prekročenie mandátu ECB.

Súdny dvor vo svojom rozsudku uviedol, že preskúmal otázky, ktoré mu položil Spolkový ústavný súd. Pri ich preskúmaní neodhalil žiaden fakt, ktorý by mal vplyv na právoplatnosť programu nákupu vládnych dlhopisov. Podľa Súdneho dvora program neprekračuje mandát ECB. Cieľom programu je podpora inflácie smerom k cieľovej úrovni - tesne pod dve percentá v strednodobom horizonte.

Súdny dvor tiež uviedol, že ECB a centrálne banky členských štátov môžu operovať na finančných trhoch a priamo nakupovať a predávať v eurách denominované finančné nástroje obchodovateľné na trhoch. Podľa Súdneho dvora tiež nič nenasvedčuje tomu, že by ekonomická analýza ECB, podľa ktorej bolo spustenie programu nákupu vládnych dlhopisov primerané vzhľadom na monetárne a finančné podmienky v eurozóne a malo prispieť k zachovaniu menovej stability, bola nesprávna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.