Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 10:30 Aktualizované dňa 11.12.2018 o 11:17

"Je to jediná možnosť. Nie je priestor pre nové vyjednávanie," vyhlásil Juncker o brexitovej dohode

  • Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa dnes stretne s britskou premiérkou Theresou Mayovou.
  • V debate s poslancami Európskeho parlamentu povedal, že nie je ďalší priestor pre vyjednávanie o brexitovej dohode. 
"Je to jediná možnosť. Nie je priestor pre nové vyjednávanie," vyhlásil Juncker o brexitovej dohode
Zdroj: Reuters

Pre nové vyjednávanie dohody o vystúpenie Británie z Európskej únie neexistuje žiadny priestor a už dojednaná podoba zmluvy o brexite je tou najlepšou a jedinou možnou.

V debate s poslancami Európskeho parlamentu (EP) to dnes v Štrasburgu vyhlásil predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Podľa neho však existujú možnosti objasniť a interpretovať sporné body v rámci súčasného textu dohody.

Juncker informoval poslancov o príprave rokovaní európskeho summitu, ktorý začína vo štvrtok v Bruseli.

V reakcii na pondelkové rozhodnutie britskej premiérky Theresy Mayovej odložiť parlamentné hlasovanie o brexitovej dohode pôvodne plánované na dnešok Juncker uviedol, že EÚ nemieni s Londýnom znovu otvárať rokovania.

"Je to jediná možná dohoda. Nie je priestor pre nové vyjednávanie," vyhlásil šéf komisie.

Na twitteri Juncker potvrdil svoje dnešné večerné stretnutie s britskou premiérkou. Predtým sa s Mayovou stretne aj predseda Európskej rady Donald Tusk, potvrdil jeho hovorca. Tusk už v pondelok oznámil, že vo štvrtok sa bude na summite EÚ rokovať aj o brexite.

Juncker v zjavnej narážke na sporné body kritizované britskými politikmi dodal, že ak sa k dohode pristúpi inteligentne, "dáva priestor pre ďalšie upresňovanie a interpretácie".

Mayovej hrozilo, že britskí poslanci veľkou väčšinou hlasov dohodu odmietnu. Časť z nich vidia hlavnú prekážku v takzvanej poistke pre budúcu podobu pohybu osôb a tovaru medzi Írskom a britským Severným Írskom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.