Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 19:45

Lietadlo, ktoré doletí kamkoľvek bez medzipristátia. Boeing predstavil exkluzívny stroj

Nové súkromné lietadlo dokáže letieť až 21 570 km bez medzipristátia.

Lietadlo, ktoré doletí kamkoľvek bez medzipristátia. Boeing predstavil exkluzívny stroj
Zdroj: Boeing

Americký výrobca lietadiel Boeing ponúka svojim klientom nový typ lietadla 777X aj vo verzii BBJ, čiže ako Boeing Business Jet. Nový stroj výrobca virtuálne predstavil na výstave Middle East Business Aviation Association Show v Dubaji.

„Naši najexkluzívnejší zákazníci chcú mať čo najväčší komfort a letieť čo najdlhšie bez zbytočných medzipristátí. Nový BBJ 777X prepíše parametre vzdialených letov pre našich VIP klientov," povedal šéf sekcie Boeing Business Jet Greg Laxton.

Luxusné súkromné lety, ale aj komerčný nadštandard

Zákazníci budú mať na výber z dvoch modelov: BBJ 777-8 a BBJ 777-9. Verzia 777-8 ponúka najdlhší dolet na svete - 21 570 kilometrov. Taký výrazný dolet znamená, že sa môže dopraviť prakticky do ktorejkoľvek destinácie sveta.

Pripravovaná verzia 777-9 pre aerolinky s kapacitou 365 cestujúcich doletí 16-tisíc kilometrov bez medzipristátia. Rozdiel je spôsobený tým, že do osmičkovej verzie sa zmestí iba pár cestujúcich. 

V kategórii BBJ Boeing aktuálne ponúka modely 737, 787 a 747-8. S BBJ 737 podľa portálu zdopravy.cz lieta aj známy český miliardár Petr Kellner. Od roku 1996 Boeing predal celkovo 261 lietadiel typu Boeing Business Jet.

V službe o sedem rokov

Ak všetko pôjde podľa plánu, tak by sa novinka k leteckým spoločnostiam mala dostať v roku 2025. Lietadlo je zatiaľ len na rysovacích doskách a prvý let prototypu sa čaká v roku 2024.

Záujem o nový Boeing majú napríklad Delta Air Lines, ktorá ním chce nahradiť práve dosluhujúce stroje typu 757 a 767. Aerolinky si sľubujú, že oproti súčasným nákladom dôjde k úspore približne 30 percent. Vplyv by to malo mať aj na ceny leteniek, ktoré by mohli klesať.

Sedadlá by mali v novom stroji byť v konfigurácii 2 – 3 – 2, teda s dvomi uličkami. Fanúšikovia luxusu si tiež prídu na svoje. Kabíny lietadla pre vyššie triedy by mali byť mimoriadne luxusné a priestranné. Tomu zodpovedá aj určenie lietadla, ktoré by sa malo zameriavať najmä na transatlantické lety.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.