Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2018, 12:41 Aktualizované dňa 13.12.2018 o 13:04

Europarlament schválil uznesenie požadujúce pozastaviť financie pre Agrofert

Za uznesenie sa vyslovilo 434 poslancov, proti bolo 64 a hlasovania sa zdržalo 47 členov.

Europarlament schválil uznesenie požadujúce pozastaviť financie pre Agrofert
Zdroj: Reuters

Európsky parlament dnes schválil uznesenie vyzývajúce Európsku komisiu na prijatie krokov vo veci možného konfliktu záujmov českého premiéra Andreja Babiša.

Prijatý text, ktorý spoločne predložili kluby ľudovcov, konzervatívcov a Zelených, najmä požadovali pozastavenie európskych financií pre skupinu Agrofert.

Za uznesenie sa vyslovilo 434 poslancov, proti bolo 64 a hlasovania sa zdržalo 47 členov EP. Europarlament má celkom 751 poslancov.

Kľúčový bod rezolúcie vyzýva komisiu, "aby sa touto otázkou neodkladne zaoberala na základe stanoviska svojej právnej služby" a prijala potrebné kroky "vrátane pozastavenia všetkého financovania z Únie určeného koncernu Agrofert, pokiaľ nebude konflikt záujmov plne vyšetrený a vyriešený".

Babiš stále profituje z činnosti Agrofertu

Právnici EK v spomínanej analýze, ktorá sa objavila v médiách začiatkom mesiaca, dospeli k záveru, že Babiš stále profituje z činnosti Agrofertu, hoci ho previedol do zvereneckého fondu.

Pretože má zároveň ako premiér zásadný vplyv na rozhodovanie spojené s využívaním peňazí prichádzajúcich z európskeho rozpočtu, nemala by podľa nich firma mať nárok na podporu z európskych fondov.

Pozastavenie financií

Poslanci v texte vyjadrujú hlboké znepokojenie nad tým, že Česko nedodržiava finančné nariadenie týkajúce sa konfliktu záujmov. Rovnako vyzýva štátne orgány, aby dôsledne uplatňovali nové pravidlá pre posudzovanie konfliktov záujmov, ktoré v únii platia od augusta.

Eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger počas stredajšej debaty uviedol, že EK už Prahu v liste informovala, že až do vyriešenia celej záležitosti nemieni ďalšie dotácie udeľovať. Z únijných orgánov však dnes prichádzajú rozporuplné vyjadrenie, či sa pozastavenie financií týka iba Agrofertu či celej Českej republiky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.