Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2018, 12:41 Aktualizované dňa 13.12.2018 o 13:04

Europarlament schválil uznesenie požadujúce pozastaviť financie pre Agrofert

Za uznesenie sa vyslovilo 434 poslancov, proti bolo 64 a hlasovania sa zdržalo 47 členov.

Europarlament schválil uznesenie požadujúce pozastaviť financie pre Agrofert
Zdroj: Reuters

Európsky parlament dnes schválil uznesenie vyzývajúce Európsku komisiu na prijatie krokov vo veci možného konfliktu záujmov českého premiéra Andreja Babiša.

Prijatý text, ktorý spoločne predložili kluby ľudovcov, konzervatívcov a Zelených, najmä požadovali pozastavenie európskych financií pre skupinu Agrofert.

Za uznesenie sa vyslovilo 434 poslancov, proti bolo 64 a hlasovania sa zdržalo 47 členov EP. Europarlament má celkom 751 poslancov.

Kľúčový bod rezolúcie vyzýva komisiu, "aby sa touto otázkou neodkladne zaoberala na základe stanoviska svojej právnej služby" a prijala potrebné kroky "vrátane pozastavenia všetkého financovania z Únie určeného koncernu Agrofert, pokiaľ nebude konflikt záujmov plne vyšetrený a vyriešený".

Babiš stále profituje z činnosti Agrofertu

Právnici EK v spomínanej analýze, ktorá sa objavila v médiách začiatkom mesiaca, dospeli k záveru, že Babiš stále profituje z činnosti Agrofertu, hoci ho previedol do zvereneckého fondu.

Pretože má zároveň ako premiér zásadný vplyv na rozhodovanie spojené s využívaním peňazí prichádzajúcich z európskeho rozpočtu, nemala by podľa nich firma mať nárok na podporu z európskych fondov.

Pozastavenie financií

Poslanci v texte vyjadrujú hlboké znepokojenie nad tým, že Česko nedodržiava finančné nariadenie týkajúce sa konfliktu záujmov. Rovnako vyzýva štátne orgány, aby dôsledne uplatňovali nové pravidlá pre posudzovanie konfliktov záujmov, ktoré v únii platia od augusta.

Eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger počas stredajšej debaty uviedol, že EK už Prahu v liste informovala, že až do vyriešenia celej záležitosti nemieni ďalšie dotácie udeľovať. Z únijných orgánov však dnes prichádzajú rozporuplné vyjadrenie, či sa pozastavenie financií týka iba Agrofertu či celej Českej republiky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.