Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2018, 14:07 Aktualizované dňa 13.12.2018 o 16:27

Európska centrálna banka ukončí nákup dlhopisov. Úroky ostanú na minimách do leta

Prezident ECB Mario Draghi odôvodnil nezvyšovanie úrokových sadzieb pretrvávajúcimi rizikami pre hospodársky rast.

Európska centrálna banka ukončí nákup dlhopisov. Úroky ostanú na minimách do leta
Zdroj: REUTERS/Ralph Orlowski

Európska centrálna banka prestane tlačiť peniaze do európskej ekonomiky. Cez program nákupu dlhopisov sa niekoľko rokov snažila dostať mieru inflácie do žiaduceho pásma a zároveň stimulovať hospodársky rast krajín používajúcich spoločnú menu euro. ECB zároveň podľa očakávania ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú na rekordnom minime nula percent. Na tejto úrovni podľa všetkého ostane až do konca leta 2019, a tak v najbližších mesiacoch by nemali rásť ani úroky na úveroch od komerčných bánk.

Koniec tlačenia nových peňazí
Program nákupu dlhopisov, ktorý býva zjednodušene označovaný ako tlačenie nových peňazí, centrálna banka naštartovala ešte v marci 2015. Odvtedy naň použila 2,6 bilióna eur. To je v prepočte zhruba 7 600 eur na jedného obyvateľa eurozóny. Banka tento program v uplynulých mesiacoch postupne utlmoval

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.