Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2018, 18:30

Kalifornia chystá daň z SMS správ. Peniaze chcú použiť pre znevýhodnených

Rovnaký princíp už v Kalifornii funguje pri telefónnych hovoroch.

mobil; aplikácia; žena
Zdroj: dreamstime.com

Kalifornskí regulátori by radi zdanili textové správy. Z vyzbieraných peňazí chcú prispieť na programy pre znevýhodnených občanov.

To sa ale nepáči telefónnym operátorom, ktorí zámer označujú za nečistú hru voči zákazníkom. Vo výsledku by totiž zdanenie znamenalo zdraženie SMS správ pre ich klientov.

Nová daň, ktorú navrhla Komisia pre verejné služby v Kalifornii (CPUC), by nemala byť daň za jednotlivé SMS správy, ale išlo by o mesačný poplatok pri vyúčtovaní od operátora.

Rovnaký princíp už v Kalifornii funguje pri telefónnych hovoroch, za ktoré zákazníci platia daň už dlhšiu dobu.

Peniaze vybrané za SMS správy by mali slúžiť na financovanie rôznych programov pre znevýhodnených Kalifornčanoch.

Napríklad by vďaka daniam dotovali telefónne služby chudobnejším obyvateľom alebo zariadenia pre nepočujúcich a zle počujúcich ľudí.

O konečnom výsledku, či daň z SMS správ naozaj začne platiť, sa rozhodne 10. januára. Už teraz ale tento návrh čelí kritike od operátorov, ako sú Sprint, AT&T Mobility a T-Mobile.

Niektorí experti ale naopak poukazujú na to, že príchod dane môže zamedziť spamu skrze SMS správy, rovnako ako v Indii alebo Číne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.