Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2018, 20:04

V Amerike sa šíri skepsa, v budúcom roku čakajú vypuknutie krízy

Finanční manažéri, ktorí sa zúčastnili na prieskume Dukeovej univerzity, predpovedajú recesiu.

V Amerike sa šíri skepsa, v budúcom roku čakajú vypuknutie krízy
Zdroj: Reuters

Medzi americkými manažérmi sa šíri negatívna nálada. Takmer polovica finančných manažérov oslovených v prieskume predpokladá, že v roku 2019 vypukne v Spojených štátoch recesia. Ňou skončí takmer desať rokov hospodárskeho rastu.

Prieskum robil Global Business Outlook prestížnej Dukeovej univerzity v Severnej Karolíne. Odvoláva sa naň americká televízna stanica CNN.

Rok 2019 označilo ako krízový 48,6 percenta finančných riaditeľov amerických firiem. Kríza príde vtedy, ak dva štvrťroky po sebe dôjde k poklesu hrubého domáceho produktu (HDP). S vypuknutím ekonomickej krízy do konca roku 2020 počíta 82 percent respondentov prieskumu.

Wall Street ako centrum svetovej burzovej činnosti však už teraz pociťuje určité signály oslabovania ekonomiky.

​V posledných dňoch sa opakovali pomerne výrazne výpredaje na akciovom trhu. Burzový index S&P 500, na ktorom sa eviduje 500 najväčších firiem, si odpísal 8 percent a mal najhorší štvrťrok od roku 2011.

Je to prekvapujúco vysoké číslo. Je možno až šokujúce,“ komentoval prieskum univerzity Russell Price, hlavný ekonóm spoločnosti Ameriprise.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.