Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.12.2018, 11:25

Žatva pre poskytovateľov úverov. Dopyt po pôžičkách v Česku v predvianočnom období rastie

Dopyt po pôžičkách je v predvianočnom období vyšší zhruba o osem percent v porovnaní s celoročným priemerom.

Žatva pre poskytovateľov úverov. Dopyt po pôžičkách v Česku v predvianočnom období rastie
Zdroj: Reuters

Túžba po bohatej nádielke pod stromčekom prináša opäť žatvy poskytovateľom úverov v Česku. "Tento rok už od októbra evidujeme takmer o tretinu viac poskytnutých pôžičiek ako v iných obdobiach roka," potvrdil Lidovým novinám (LN) rozmach predvianočných pôžičiek Pavel Klema zo spoločnosti Profi Credit.

Podľa prieskumu agentúry Kantar si tento rok požičal na vianočné darčeky každý sedemnásty Čech vo veku 18 až 75 rokov. A v minulosti si niekedy predvianočnú pôžičku vzal každý piaty obyvateľ susednej krajiny.

"Sú to jednoznačne najrizikovejšie a z môjho pohľadu najhlúpejšie pôžičky. Je smutné, že si myslíme, že nedokážeme mať radosť bez drahých darčekov," uviedol Daniel Hůle, vedúci dlhového poradenstva neziskovej organizácie Človek v tiesni. Ľudia si totiž pred Vianocami požičiavajú rizikovejšie.

Dopyt po pôžičkách je v predvianočnom období vyšší zhruba o osem percent v porovnaní s celoročným priemerom, ktorý sa pohybuje okolo 13-tisíc spotrebiteľských pôžičiek mesačne, potvrdil pretrvávajúci trend Filip Hrubý, hovorca Českej sporiteľne, banky s najväčším počtom klientov v Česku.

V prípade úverových spoločností je tento sezónny nárast ešte citeľnejší. Napríklad Provident Financial registruje pred Vianocami nárast dopytu po úveroch približne o štvrtinu (25 percent).

Predvianočnú nákupnú horúčku na dlh potvrdzujú aj ďalšie spoločnosti. "Pri nákupoch na splátky v kamenných predajniach aj na e-shopoch očakávame, že v poslednom štvrťroku, ktorý zahŕňa aj vianočnú sezónu, poskytneme až tretinu ročného objemu," uviedla hovorkyňa spoločnosti Home Credit Zuzana Bienvenu.

Podľa odborníkov sú ľudia pred Vianocami impulzívnejší a nedomyslia, že povznesenú štedrovečernú náladu nakoniec vystrieda všedná realita a peniaze budú musieť splatiť.

"Vianočné pôžičky zaraďujem k tým pocitovejším, úlohu tu hrá konkrétny termín Vianoc a väčšia potreba urobiť niekomu radosť než presne kalkulovať. Keď však nezaplatím plnú čiastku hneď, čakajú ma splátky a s tým aj riziko, že na ne nebude," povedal David Šmejkal, riaditeľ Poradne pri finančnej tiesni. Dodal, že každý by si mal veľmi dobre spočítať, či rodinný rozpočet túto zbytočnú záťaž unesie.

V období vrcholiacich predvianočných nákupov majú spotrebitelia oveľa väčšiu tendenciu správať sa impulzívne a pre obstaranie darčeka využiť ponúkaný úver, bez toho aby sa dôkladne oboznámili s jeho podmienkami. S nevýhodnými úvermi od nepreverených inštitúcií im tak hrozí upadnutie do dlhovej pasce, prízvukuje Viktor Vodička, riaditeľ Združenia českých spotrebiteľov. Kým v priebehu celého roka si rizikovo požičiava asi len štvrtina populácie, v predvianočnom období je to podľa neho takmer polovica.

Vytriezvenie z vianočných úverov prichádza spravidla neskôr. "Sporiteľňa vianočné zadlžovanie klientov pravidelne pociťuje v priebehu jari, keď zaznamenávame najväčší záujem klientov o konsolidáciu pôžičiek, ktoré si vzali pred Vianocami najmä u predajcov tovaru a nebankových spoločností," skonštatoval na záver Filip Hrubý z Českej sporiteľne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.