Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2018, 00:00

Elektrovláčiky ťahajú export našich hračiek

Vývoz hračiek od vstupu do EÚ vzrástol desaťnásobne na 170 miliónov eur.

Elektrovláčiky ťahajú export našich hračiek
Zdroj: Dreamstime

Predvianočné obdobie je čas, keď výrobcovia hračiek dosahujú najväčšie tržby. Koniec roka je čoraz dôležitejší aj pre naše firmy, pretože Slovensko je spolu s Českom najrýchlejšie rastúcim exportérom hračiek v Európskej únii. Od roku 2005 vývoz tovaru určeného primárne deťom vzrástol 10-násobne a momentálne dosahuje hodnotu 170 miliónov eur ročne. Aktuálne je Slovensko 12. najväčším exportérom hračiek v Európe, čo je zároveň naším historicky najlepším umiestnením.


Podobne ako vo väčšine krajín Únie majú síce najväčšie zastúpenie na vývoze hračiek zo Slovenska plastové stavebnice, najsilnejšiu pozíciu na parciálnom trhu má však Slovensko pri elektrických vláčikoch. Slovensko je ich štvrtým najväčším európskym exportérom v prepočte na obyvateľa. „Neviem zhodnotiť ostatných výrobcov, ale nám sa darí. Objednávok je čoraz viac. Na Slovensku zostáva asi ani nie percento všetkých našich vláčikov,“ potvrdil Ivan Jeník, ktorý sa živí výrobou elektrických vláčikov. „Vyvážam najviac do Francúzska, Nemecka a Spojených štátov,“ dodáva Jeník. Relatívne silnú pozíciu má Slovensko aj na európskom vývoze hračiek a modelov s motorčekom iným ako vláčiky. Rastie aj záujem o drevené skladačky.


Klesá záujem o lacné hračky
Výrobcovia slovenských hračiek označujú za najť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.