Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2018, 14:53

Česko je európskou hračkárskou veľmocou. Ich export dosahuje dve miliardy eur

  • Za prednú pozíciu vďačí Česko najmä postupnému presunu výroby stavebníc Lego do zeme.
  • Silnú pozíciu majú českí hračkári tiež vo vývozoch bábik alebo miniatúrnych modelov.
  • Česká republika je spolu so Slovenskom od rozšírenia EÚ v roku 2004 najrýchlejšie rastúcim vývozcom hračiek v Európe.
Česko je európskou hračkárskou veľmocou. Ich export dosahuje dve miliardy eur
Zdroj: Flickr/Personal Creations

Česká republika je najväčším vývozcom hračiek v Európe. Hodnota ich exportu dosahuje dve miliardy eur. Na export idú hlavne plastové stavebnice, ale aj bábiky, miniatúrne modely alebo rôzne hračkárske sady. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank.

Za prednú pozíciu vďačí Česko najmä postupnému presunu výroby stavebníc Lego do zeme. Práve stavebnice z plastu totiž tvoria viac ako dve tretiny českého vývozu hračiek. Silnú pozíciu majú českí hračkári tiež vo vývozoch bábik alebo miniatúrnych modelov.

"Hračky sú jedným z najobľúbenejších vianočných darčekov v domácnostiach. Českí výrobcovia však nedodávajú len pod domáce vianočné stromčeky, vďaka vývozu stavebníc, bábik či miniatúrnych modelov sme európskou hračkárskou veľmocou," uviedol hovorca UniCredit Bank Petr Plocek.

Česká republika je spolu so Slovenskom od rozšírenia EÚ v roku 2004 najrýchlejšie rastúcim vývozcom hračiek v Európe.

Export sa zvýšil viac ako desaťnásobne

Hodnota exportov hračiek sa v oboch krajinách v porovnaní s rokom 2005 zvýšila viac ako desaťnásobne. Pozíciu európskeho lídra si ČR vydobyla v roku 2012, kedy vystriedala Nemecko. Okrem Slovenska a Českej republiky zaznamenalo výrazný nárast exportov tiež Estónsko, Grécko a Poľsko.

Výdavky za hračky výraznejšie zaostávajú za priemerom EÚ vo väčšine krajín strednej a východnej Európy. Najmenej sú v regióne ochotné zaplatiť za hračky domácnosti v Chorvátsku, Bulharsku a Rumunsku, a to 15 až 25 percent priemeru EÚ. Slovenské domácnosti dávajú za hračky 29 percent priemeru EÚ. Česi spolu s Estóncami utratia za hračky o 11 percent menej ako je priemer EÚ.

Najväčší vývozcovia v Česku

Podľa údajov Združenia pre hračku a hru české hračkárske firmy vlani zvýšili výrobu o deväť percent na 3,05 miliardy korún. Štyri fabriky zahraničných hračkárskych spoločností v ČR vyrobili produkty za 6,2 miliardy korún.

Najväčšími českými vývozcami sú ABAfactory, Abrex, BD Tova Brno, Moravská ústředna DUV Brno či Detoa Albrechtice. V ČR majú svoje montážne a z časti výrobné prevádzky aj nadnárodné spoločnosti Simba, LEGO, Ravensburger a Playmobil. Väčšinou sa však diely a polotovary vyrábajú vo svete a v Česku sa kompletizujú, balia a distribuujú, uvádza združenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.