Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2018, 00:00

SNS chystá pre firmy športové poukazy

Zamestnávatelia budú môcť prispieť deťom svojich pracovníkov na športové aktivity.

Podľa fyzioterapeutky je beh vhodný pre každého, kto v práci sedí. "Sed je braný ako statická flekčná záťaž pre chrbticu. Beh, inline korčule aj nordic walking je extenčnou dynamickou záťažou. Môžete to chápať ako ideálnu kompenzáciu pre ľudí pracujúcich práve posediačky, teda pri monitore, aj pre vodičov, predavačky za pokladňou a podobne. Navyše, už spomínaná príčina bolesti chrbta, teda medzistavcová platnička, sa najlepšie vyživuje pod vplyvom striedavého tlaku a odľahčenia, teda pri behu. Tento pohyb je ideálny ako prevencia bolestí chrbta," vysvetľuje Iva Bílková.

Plávanie sa podľa nej pri bolestiach chrbta preceňuje. Pôsobí na neho totiž studená voda a svaly viac zatuhnú. Chrbtica je ale odľahčená. "Plávanie by som odporučila ako kompenzáciu k akejkoľvek práci, ale nie ako riešenie bolestí chrbtice a ramien. A bicykel je pre chrbát i krčnú chrbticu katastrofa. Človek je ohnutý rovnako alebo viac ako pri práci v sede," pokračuje fyzioterapeutka. Môžeme jazdiť narovnaní ako v Holandsku, teda riadidlá vysoko a sedačka nižšie, ale do kopca je táto poloha značne nekomfortná. "Ideálny amatérsky šport je teda ten, u ktorého je človek vystretý, zadýcha sa, prípadne zapotí, teda chôdza, beh, kolieskové korčule, plávanie a futbal na pohodovej úrovni. Až nevhodné sú kontaktné športy typu ragby, potom tenis a squash, florbal a hokej," varuje fyzioterapeutka.
Zdroj: Flickr

Jedna z prvých úloh pre nového štátneho tajomníka na ministerstve školstva, ktorým sa má stať bývalý úspešný slovenský olympionik Jozef Gönci, bude podľa straníckeho vyhlásenia strany SNS zriadenie športových poukazov pre deti.

Plánuje navrhnúť, „aby rodič mal možnosť spolu so zamestnávateľom participovať na športovom poukaze do výšky 500 eur“.

Športový poukaz má byť oslobodený od odvodov a daní podľa vzoru novoschválených rekreačných poukazov.

Na rozdiel od nich nebude pre zamestnávateľov povinný. Teda aspoň zatiaľ: „V prvom kroku sa bude jednať o dobrovoľné športové poukazy,“ píše sa v správe SNS.


Športové poukazy nie sú novinka

Športové poukazy nie sú tak úplne z hlavy Andreja Danka. Pôvodne ich kreoval v roku 2011 Eugen Jurzyca, keď bol ministrom školstva za SDKÚ.

Plánoval ich zaviesť po vyhodnotení výsledkov takzvaného pilotného projektu. To sa mu však už nepodarilo. Poukazy sa testovali na vzorke 6 128 detí vo veku od šiestich do 15 rokov po celom Slovensku.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.