Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2018, 11:22 Aktualizované dňa 18.12.2018 o 16:53

Zetor trpí a prepúšťa. Ničia ho regulácie i konkurencia

  • Prepúšťanie sa týka profesií naprieč podnikom od manažérov po robotníkov.
  • Celkovo má v spoločnosti skončiť 260 zamestnancov.
  • Zložitá situácia nastala začiatkom roku 2018, keď vstúpila do platnosti nová legislatíva.
Zetor trpí a prepúšťa. Ničia ho regulácie i konkurencia
Zdroj: Mafra – Jiří Salik

Prísne regulácie tak na poli bezpečnosti, ako aj emisií, slabý odbyt a s ním priamo úmerne klesajúce tržby i zisky. Tak by sa dala zhrnúť situácia okolo brnianskeho výrobcu traktorov Zetor Tractors. Ten je vzhľadom na nepriaznivo vyvíjajúcu sa situáciu nútený prepúšťať. A nie málo.

Z celkového zamestnaneckého stavu pravdepodobne škrtne až dve pätiny ľudí. „V pondelok sme informovali odborový zväz a následne úrad práce o úmysle prepustiť maximálne 260 pracovníkov spoločnosti,“ potvrdil pre HN výkonný riaditeľ Zetor Tractors Marián Lipovský.

Prísne regulácie a silná konkurencia

Podľa výrobcu zložitá situácia nastala začiatkom roku 2018, keď vstúpila do platnosti nová legislatíva. Tá stanovila prísne pravidlá pre stroje v oblasti bezpečnosti, kvôli čomu musela spoločnosť investovať do modernizácie traktorov.

Kvôli nespĺňajúcim podmienkam Zetor predával začiatkom roka iba časť modelov. Značke sa podarilo skompletizovať svoju ponuku až v auguste tohto roka. Stratu ziskov za prvý polrok však nedokázala dohnať.

„K prepúšťaniu malo dôjsť skôr, ale vedenie očakávalo, že sa v druhom polroku zvýši odbyt, čo sa zvyčajne stávalo. K zvýšeniu odbytu, bohužiaľ, nedošlo,“ uviedol odborový predák v spoločnosti Alois Kazelle.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.