Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2018, 11:22 Aktualizované dňa 18.12.2018 o 16:53

Zetor trpí a prepúšťa. Ničia ho regulácie i konkurencia

  • Prepúšťanie sa týka profesií naprieč podnikom od manažérov po robotníkov.
  • Celkovo má v spoločnosti skončiť 260 zamestnancov.
  • Zložitá situácia nastala začiatkom roku 2018, keď vstúpila do platnosti nová legislatíva.
Zetor trpí a prepúšťa. Ničia ho regulácie i konkurencia
Zdroj: Mafra – Jiří Salik

Prísne regulácie tak na poli bezpečnosti, ako aj emisií, slabý odbyt a s ním priamo úmerne klesajúce tržby i zisky. Tak by sa dala zhrnúť situácia okolo brnianskeho výrobcu traktorov Zetor Tractors. Ten je vzhľadom na nepriaznivo vyvíjajúcu sa situáciu nútený prepúšťať. A nie málo.

Z celkového zamestnaneckého stavu pravdepodobne škrtne až dve pätiny ľudí. „V pondelok sme informovali odborový zväz a následne úrad práce o úmysle prepustiť maximálne 260 pracovníkov spoločnosti,“ potvrdil pre HN výkonný riaditeľ Zetor Tractors Marián Lipovský.

Prísne regulácie a silná konkurencia

Podľa výrobcu zložitá situácia nastala začiatkom roku 2018, keď vstúpila do platnosti nová legislatíva. Tá stanovila prísne pravidlá pre stroje v oblasti bezpečnosti, kvôli čomu musela spoločnosť investovať do modernizácie traktorov.

Kvôli nespĺňajúcim podmienkam Zetor predával začiatkom roka iba časť modelov. Značke sa podarilo skompletizovať svoju ponuku až v auguste tohto roka. Stratu ziskov za prvý polrok však nedokázala dohnať.

„K prepúšťaniu malo dôjsť skôr, ale vedenie očakávalo, že sa v druhom polroku zvýši odbyt, čo sa zvyčajne stávalo. K zvýšeniu odbytu, bohužiaľ, nedošlo,“ uviedol odborový predák v spoločnosti Alois Kazelle.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.