Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2018, 12:41

Peking sa nikdy nebude usilovať o hegemóniu, vyhlásil čínsky prezident

Snaha Pekingu o dosiahnutie dominantného postavenia v sfére špičkových moderných technológií prispela výraznou mierou k nárastu napätia vo vzťahoch s USA.

Peking sa nikdy nebude usilovať o hegemóniu, vyhlásil čínsky prezident
Zdroj: Reuters

Peking sa nebude napriek svojej ekonomickej sile snažiť dosiahnuť postavenie svetového hegemóna.

Vyhlásil to v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching v príhovore pri príležitosti 40. výročia začatia trhových reforiem čínskej ekonomiky. Informovala o tom agentúra AP.

Prezident Si Ťin-pching vo svojom prejave uviedol, že hoci sa Čína neustále približuje "k centru medzinárodného diania", krajina sa nebude usilovať o "hegemóniu" a jej bezpečnostná stratégia má aj naďalej výhradne obranný charakter.

Snaha Pekingu o dosiahnutie dominantného postavenia v sfére špičkových moderných technológií do roku 2025 prispela výraznou mierou k nárastu napätia vo vzťahoch s USA a k vypuknutiu obchodnej vojny dvoch najväčších svetových ekonomík.

Na začiatku decembra sa americký prezident Donald Trump v snahe vytvoriť priestor pre rokovania týkajúce sa amerických výhrad voči technologickej politike Pekingu rozhodol na 90 dní pozastaviť ďalšie zvyšovanie ciel na import z Číny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.