Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2018, 00:00

Smoliar roka? Zuckerberg zažil ťažký rok. Stratil viac peňazí, ako ktokoľvek na svete

Majetok šéfa Facebooku Marka Zuckerberga bol začiatkom roka na úrovni okolo 75 miliárd dolárov.

Smoliar roka? Zuckerberg zažil ťažký rok. Stratil viac peňazí, ako ktokoľvek na svete
Zdroj: Reuters

Generálny riaditeľ a zakladateľ sociálnej siete Facebook prežil ťažký rok. Katastrofické obdobie pre spoločnosť Facebook zanechalo výrazný pokles v bohatstve Zuckerberg, ktorý stratil miliardy dolárov. 

Majetok Zuckerberga bol začiatkom roka na úrovni okolo 75 miliárd dolárov. Po uplynutí roka by mal klesnúť o 19 miliárd dolárov, čo bude väčšia strata ako ktorýkoľvek z ostatných 499 najbohatších ľudí sveta, píše portál Business Insider.  

Zdroj: Bloomberg

​Zuckerberg vlastní 13-percentný podiel Facebooku, ktorý bol v tomto roku postihnutý viacerými krízami. Či už to bol škandál ohľadom Cambridge Analytica, obvinenia zo zlého hospodárenia spoločnosti, revolty akcionárov Facebooku alebo otáznikmi nad nevhodným obsahom.

Dňa 25. júla klesla cena akcií spoločnosti Facebook o viac ako 20 percent, keď spoločnosť odhalila neuspokojivé zárobky za druhý štvrťrok. Facebook zažil najväčší denný prepad hodnoty akcií odvtedy, ako vstúpil na burzu. To sa odrazilo v prudkom poklese čistého zisku zakladateľa sociálnej siete. 

Prepad na burze mala na svedomí megakauza z marca, keď sa prevalilo, že Facebook predával údaje o používateľoch spoločnosti Cambridge Analytica. Tá mala informácie použiť na ovplyvnenie amerických prezidentských volieb v roku 2016 a pomôcť Donaldovi Trumpovi dostať sa do prezidentského kresla.

​Je samozrejmé, že Zuckerberg pravdepodobne nie je príliš znepokojený svojim klesajúcim majetkom, ktorý podľa Bloombergu zahŕňa aj 2,4 miliardy dolárov v hotovosti a iných aktívach a 175 miliónov dolárov v nehnuteľnostiach.

Ale udalosti z roku 2018 spôsobili pre Zuckerberga niečo bezprecedentné: jeho čistá hodnota sa vrátila na miesto, kde sa nachádzala takmer pred dvoma rokmi.

O bezpečnostnej kauze Facebooku sme sa rozprávali v marci s Marcelom Vaššom:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.