Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2018, 20:27

Ak nebude zníženie ťažby ropy stačiť, OPEC podnikne ďalšie kroky

Kartel OPEC a jeho spojenci sa na obmedzení ťažby dohodli tento mesiac.

Ak nebude zníženie ťažby ropy stačiť, OPEC podnikne ďalšie kroky
Zdroj: Reuters

Pokiaľ nebude dohodnuté zníženie ťažby ropy o 1,2 milióna barelov denne stačiť na obnovenie rovnováhy na trhu, uskutoční Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci mimoriadne zasadnutie a podniknú potrebné kroky.

Uviedol to dnes minister energetiky Spojených arabských emirátov (SAE) Suhajl Mazrúí.

Kartel OPEC a jeho spojenci sa na obmedzení ťažby dohodli tento mesiac. Dohoda je pre prvú polovicu budúceho roka, podľa ministra by však nebol žiadny problém jej platnosť predĺžiť na ďalších šesť mesiacov.

Mazrúí tiež uviedol, že spoločný monitorovací výbor kartelu OPEC a jeho spojencov sa koncom februára alebo začiatkom marca zíde v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku.

Snahu kartelu OPEC a jeho spojencov o podporu cien ropy a obmedzenie nadbytočných dodávok na trh komplikuje okrem iného pokračujúci rast ťažby v Spojených štátoch.

Počas piatkového obchodovania cena severomorskej ropy Brent zostúpila až na 52,79 dolára za barel, čo bola najnižšia úroveň od vlaňajšieho septembra.

Za celý týždeň Brent zlacnel o viac ako 11 percent a od októbrového výstupu na štvorročné maximum už klesol o viac ako tretinu.

"Čo keď nebude zníženie o 1,2 milióna barelov stačiť? Hovorím vám, že ak nebude, zídeme sa, zistíme, čo dostatočné je, a urobíme to," uviedol Mazrúí. "Ak bude potrebné predĺženie o šesť mesiacov, urobíme to. Môžem vás uistiť, že predĺženie nebude problém," dodal

.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.