Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2018, 09:45

Prázdninová radosť pre amerických obchodníkov. Rast tržieb bol najvyšší za šesť rokov

Tržby internetových obchodov sa medziročne zvýšili o viac ako 19 percent.

Prázdninová radosť pre amerických obchodníkov. Rast tržieb bol najvyšší za šesť rokov
Zdroj: Reuters

Priaznivý stav americkej ekonomiky sa tento rok premietol aj do výdavkov Američanov v predvianočnom období. Rast maloobchodných tržieb od 1. novembra do 24. decembra medziročne vzrástol o 5,1 percenta na viac ako 850 miliárd dolárov.

Rast bol tak najvyšší za šesť rokov, vyplýva z prieskumu Mastercard SpendingPulse.

Prieskum zahŕňa výdavky na internete aj v obchodoch a všetky typy platieb, vrátane platieb hotovosťou a šekmi.

"Od nákupných uličiek po internetové košíky, dôvera spotrebiteľov sa pre maloobchod premenila v prázdninovú radosť," uviedol poradca Mastercard a bývalý riaditeľ obchodného domu Saks Steve Sadove, ktorého cituje agentúra AP.

Tržby internetových obchodov sa medziročne zvýšili o viac ako 19 percent. Na celkových maloobchodných tržbách sa podieľali 13 percentami.

Predaj odevov sa zvýšil o takmer osem percent, čo bol najvyšší rast od roku 2010. Tržby z predaja nábytku vzrástli o 2,3 percent, tržby obchodov s elektronikou a domácimi spotrebičmi sa naopak o 0,7 percenta znížili.

Ľudia menej míňali v obchodných domoch, čo podľa Mastercard bolo čiastočne spôsobené zatváraním obchodov. Ľudia ale mali záujem o nákup na internetových stránkach obchodných domov, kde tržby vzrástli o 10,2 percenta.

Tradiční obchodníci sa snažia modernizovať svoje internetové stránky a aplikácie pre mobilné telefóny a ponúkajú nákup cez internet, ktorý je potom možné vyzdvihnúť v ich obchodoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.