Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2018, 19:27

Európske akcie klesli najnižšie za dva roky, oslabujú aj akcie v USA

Paneurópsky akciový index STOXX 600 sa dnes dostal na najnižšiu úroveň od novembra 2016.

Európske akcie klesli najnižšie za dva roky, oslabujú aj akcie v USA
Zdroj: Reuters

Európske akcie dnes klesli najnižšie za viac ako dva roky kvôli pretrvávajúcim obavám investorov zo spomaľovania rastu svetovej ekonomiky a z obchodných sporov medzi Spojenými štátmi a Čínou. Dole po stredajšom prudkom raste zamierili tiež akciové trhy v Spojených štátoch.

Paneurópsky akciový index STOXX 600 sa dnes dostal na najnižšiu úroveň od novembra 2016.

Obchodovanie uzavrel s poklesom o 1,69 percenta na 329,58 bodu. Od začiatku tohto roka už stráca viac ako 15 percent. Je tak na ceste k najhoršiemu celoročnému výkonu od roku 2008, napísala agentúra Reuters.

Náladu na akciových burzách dnes ovplyvnila správa, že zisky čínskych priemyselných spoločností v novembri zaznamenali prvý pokles za takmer tri roky. To posilnilo obavy ohľadom vývoja svetovej ekonomiky.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, vykazoval krátko pred 19:00 SEČ pokles zhruba 1,8 percenta na 22 465 bodov. V stredu pritom vzrástol o takmer päť percent na 22 878,45 bodu. Prvýkrát v histórii si tak behom jedného dňa pripísal viac ako tisícku bodov.

K dnešnému poklesu amerických akcií prispeli neuspokojivé údaje o decembrovom vývoji spotrebiteľskej dôvery v Spojených štátoch. Ekonómovia sledujú údaje o spotrebiteľskej dôvere veľmi pozorne a snažia sa podľa nich odhadnúť vývoj spotrebiteľských výdavkov. Tie v USA zaisťujú viac ako dve tretiny ekonomickej aktivity.

Index spotrebiteľskej dôvery v USA v decembri klesol na 128,1 bodu z novembrových 136,4 bodu. Dostal sa tak na najnižšiu úroveň od tohtoročného júla. Analytici podľa agentúry DPA počítali s miernejším poklesom, a to na 133,5 bodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.