Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2018, 15:59

Rakúsko chce od gigantov viac peňazí, plánuje zaviesť vlastnú digitálnu daň

Na návrhu, ktorý sa má v budúcom roku stať súčasťou rakúskej daňovej reformy, pracuje minister financií Hartwig Löger.

Rakúsko chce od gigantov viac peňazí, plánuje zaviesť vlastnú digitálnu daň
Zdroj: Reuters

Rakúsko plánuje zaviesť vlastnú daň z digitálnych služieb, ktorej by podliehali príjmy veľkých internetových firiem, ako je napríklad Google, Facebook alebo Amazon. Vyhlásil to dnes kancelár Sebastian Kurz. Európskej únii sa zatiaľ nepodarilo nájsť kompromis ohľadom nových pravidiel pre zdanenie digitálnych služieb.

"Okrem európskeho plánu ... podnikneme vlastné národné kroky. Zavedieme digitálnu daň v Rakúsku," povedal kancelár Kurz. "Cieľ je jasný. Zdaniť spoločnosti, ako je Facebook a Amazon, ktoré zarábajú vysoké sumy on-line, ale sotva platia dane," dodal.

Na rokovaní začiatkom decembra ministri financií členských krajín Európskej únie nedospeli k dohode o dani z digitálnych príjmov. Spory sa vedú o to, či budú v dani zohľadnené len príjmy z reklamy na internete, alebo aj predaj užívateľských údajov.

Európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici neskôr uviedol, že plán zaviesť celoeurópsku daň zostáva na stole.

Na návrhu, ktorý sa má v budúcom roku stať súčasťou rakúskej daňovej reformy, pracuje minister financií Hartwig Löger. Podrobnosti má oznámiť na schôdzke kabinetu začiatkom januára.

Rakúsko dúfalo, že sa podarí dosiahnuť dohodu o zdaňovaní digitálnych služieb ešte za jeho predsedníctva. Od 1. januára ho však odovzdáva Rumunsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.