Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2018, 20:01

Únia chce uzavrieť najväčšiu obchodnú dohodu vo svojej histórii. S juhoamerickými krajinami

Rokovania medzi EÚ a skupinou Mercosur prebiehajú už roky.

Európska únia (EÚ) chce teraz po dokončení obchodnej zmluvy s Japonskom čo najrýchlejšie dosiahnuť dohodu s juhoamerickými krajinami združenými v pásme voľného obchodu Mercosur.

Únia dúfa, že v roku 2019 dokončí rokovania s krajinami, ktoré sú súčasťou tejto skupiny, kam patria Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj, uviedla komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová pre agentúru DPA.

Objem ciel, ktoré by mala dohoda odbúrať, je štvornásobný v porovnaní s dohodou s Japonskom.

Dohoda so skupinou Mercosur by bola najväčšou, ktorú kedy EÚ uzavrela. Doteraz je najväčšou dohoda o voľnom obchode s Japonskom (JEFTA), ktorá vstúpi do platnosti 1. februára 2019 a vytvorí najväčšiu zónu voľného obchodu na svete.

Rokovania medzi EÚ a skupinou Mercosur prebiehajú už roky. Cieľom je dohoda o odbúraní ciel a ďalších obchodných prekážok, ktoré majú firmám priniesť zníženie nákladov.

Pásmo voľného obchodu Mercosur s 260 miliónmi obyvateľov a hrubým domácim produktom okolo 2,5 bilióna eur je jedným z najväčších hospodárskych priestorov na svete.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.