Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2019, 00:00

Cena ropy bude závislá od kvót i búrz

Rok 2019 prináša pre ropu viacero otáznikov a množstvo výziev. Popasovať sa bude musieť s ďalšími rozhodnutiami OPEC-u, americkými ťažiarmi či vývojom na burzách.

Cena ropy bude závislá od kvót i búrz
Zdroj: Reuters

Obchodná vojna, slabšia produkcia svetového priemyslu, uvalené sankcie na Teherán, mŕtvy novinár či nadmerná ťažba ropy a presýtený trh. To všetko bude ovplyvňovať cenu čierneho zlata aj v tomto roku. Podľa Stanislava Pánisa z J&T Banky sa preto dajú konkrétne čísla predpovedať len s významnou dávkou neistoty.

Nedá sa totiž určiť, ako veľmi zapôsobia na trh nové ťažobné kvóty, nové dáta predpokladajúce po rope stále robustný dopyt, správanie sa amerických producentov či vývoj situácie na americkej Wall Street. „Trump môže navyše hocikedy zrušiť dočasné výnimky zo sankcií na importy ropy z Iránu, ktoré sú jedným z dôvodov, prečo je ropa tak nízko. Z nášho pohľadu sú navyše pesimistické aj vyhliadky ďalšieho globálneho rastu,“ dopĺňa zoznam „faktorov neistôt“ Kamil Boros zo spoločnosti X-Trade Brokers.


Magická hranica neprekonaná
To všetko však hýbalo ropnými trhmi aj vlani. A aj napriek tomu, že počas posledného obchodného dňa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.