Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2019, 00:00

Rok 2019: hospodárstvo sa začne spomaľovať

Viaceré indikátory naznačujú, že svetové hospodárstvo čakajú v tomto roku horšie časy.

Rok 2019: hospodárstvo sa začne spomaľovať
Zdroj: Reuters

Blížiaci sa brexit a hrozba, že Veľká Británia vystúpi z Európskej únie neriadene. Obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá má podobu zavádzania ciel na rôzne tovary. Toto sú dve kľúčové udalosti uplynulého roka, ktoré si so sebou prenesieme aj do roku 2019.

Akcie strácajú
Už vlani prispeli k veľkým výpredajom na amerických akciových trhoch. Akciový index Standard & Poor's 500, ktorý obsahuje najväčšie americké firmy, klesol za celý uplynulý rok o 6,2 percenta a mesiac december nakopil také straty, že dosiahol najhorší záver roka od veľkej hospodárskej depresie. Brexit a obchodná vojna tiež patrili medzi hlavné dôvody, prečo viaceré svetové organizácie prehodnocovali predpovede rastu svetovej ekonomiky.


Rok 2019 tak bude rokom hospodárskeho ochladenia. Podľa prognóz Fedu, Európskej centrálnej banky či OECD sa budú najbližšie mesiace niesť síce v slabších, no stále v pozitívnych číslach. Napríklad OECD znížila svoju predpoveď pre svetovú ekonomiku a najnovšie očakáva na budúci rok rast o 3,5 percenta namiesto o 3,7 percenta z májovej predpovede o ekonomickom výhľade.

[ad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.