Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2019, 18:01 Aktualizované dňa 04.01.2019 o 18:21

Šéf Fedu Powell nerezignuje, zvyšovanie úrokov môže pozastaviť

Powella za zvyšovanie sadzieb neustále kritizuje prezident Trump a tvrdí, že sprísňovanie menovej politiky je "jediným problémom" americkej ekonomiky.

Šéf Fedu Powell nerezignuje, zvyšovanie úrokov môže pozastaviť
Zdroj: Reuters

Šéf centrálnej banky USA (Fed) Jerome Powell dnes vyhlásil, že ak ho prezident Donald Trump požiada, aby rezignoval, nevyhovie mu. Banka je však pripravená pozastaviť zvyšovania úrokových sadzieb.

Trump Powella za zvyšovanie sadzieb neustále kritizuje a tvrdí, že sprísňovanie menovej politiky je "jediným problémom" americkej ekonomiky.

Na zasadnutí Americkej ekonomickej asociácie v Atlante Powell povedal, že Fed chce byť flexibilný v rozhodovaní o tom, kedy zvýšiť základnú úrokovú sadzbu.

Powell urobil krok k zmierneniu napätia na akciových trhoch, keď povedal, že akokoľvek je dynamika americkej ekonomiky na solídnej úrovni, centrálna banka vníma riziká, na ktoré investori upozorňujú. Naznačil tiež, že Fed môže pozastaviť zvyšovanie sadzieb, ako tomu bolo v roku 2016. "Sme vždy pripravení na zmenu postoja a v prípade potreby k výraznému posunu politiky," vyhlásil.

Centrálna banka vlani zvýšila úrokové sadzby štyrikrát, dvojité zvýšenie potom plánovala urobiť v tomto roku. Finančné trhy ale od októbra väčšinou oslabujú pod vplyvom obáv zo spomaľovania rastu svetovej ekonomiky a účinkov obchodnej vojny Spojených štátov a Číny.

Na otázku, či by odstúpil, keby ho o to prezident Trump požiadal, Powell odpovedal: "Nie". Dodal, že žiadna schôdzka oboch mužov v pláne nie je.

Ako poznamenala televízia CNN, nie je celkom jasné, či prezident USA môže legálne odvolať šéfa Fedu menovaného na štyri roky. Powell povedal, že Trump mu nespokojnosť s jeho prácou priamo nevyslovil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.