Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2019, 12:19

Šanca pre Indiu, krajina chce využiť obchodnú vojnu USA a Číny

India hľadá prístup na trhy po celom svete pre svoje poľnohospodárske výrobky, krmivo pre zvieratá, olejnaté semená a ďalšie produkty.

India je presvedčená, že obchodný spor medzi USA a Čínou, ktoré proti sebe zaviedli mnohomiliardové clá, jej poskytuje príležitosť na zvýšenie svojho vývozu do týchto dvoch krajín. A to najmä produktov, v ktorých je India konkurencieschopná. Uvádza sa v správe, ktorú pre parlament vypracovalo indické ministerstvo obchodu.

A hoci podľa vlády v Naí Dillí obchodná vojna medzi USA a Čínou bude mať pravdepodobne "vplyv na export aj import iných krajín, vrátane Indie, môže tiež spôsobiť posun v ich dvojstranných obchodných modeloch a zmenu toku komodít z a do iných krajín".

India na rôznych svetových fórach podporuje medzinárodný systém založený na pravidlách slobodného a spravodlivého obchodu. USA a Čína patria medzi najväčších obchodných partnerov Indie. S Čínou pritom vykazuje deficit obchodnej bilancie. Obe krajiny sa vlani dohodli na raste obchodnej výmeny vyváženým a udržateľným spôsobom.

India hľadá prístup na trhy po celom svete pre svoje poľnohospodárske výrobky, krmivo pre zvieratá, olejnaté semená a ďalšie produkty.

Dôvodom jej obrovského obchodného deficitu s Čínou je dovoz technológií zariadení pre rýchlo sa rozvíjajúce odvetvia, ako sú telekomunikácie a energetika, zatiaľ čo India do Číny vyváža len tzv. primárne produkty a polotovary.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.