Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2019, 14:48

Tesla v Číne prepisuje históriu. Otvorila výstavbu dvojmiliardového závodu

  • Šanghajská vláda uviedla, že to bude zatiaľ najväčšia zahraničná investícia.
  • Tesla začne výrobu v Číne ešte do konca tohto roka.
  • Čína je najväčším trhom pre elektrické vozidlá na svete.
Tesla v Číne prepisuje históriu. Otvorila výstavbu dvojmiliardového závodu
Zdroj: Reuters

Americký výrobca elektrických áut Tesla dnes oficiálne otvoril výstavbu novej továrne v Šanghaji. Tá bude prvým závodom Tesly mimo Spojených štátov a prvou továrňou na výrobu áut v Číne, ktorá bude mať výhradne zahraničného vlastníka.

Generálny riaditeľ automobilky Elon Musk, ktorý sa ceremoniálu osobne zúčastnil, na twitteri napísal, že firma začne výrobu v Číne ešte do konca tohto roka.

Najväčší trh

Čína je najväčším trhom pre elektrické vozidlá na svete, Tesla predstavila plány na nový závod nazývaný Gigafactory 3 vlani v júli. Peking predtým oznámil, že zruší limit pre výšku podielu zahraničnej firmy vo výrobkoch elektrických áut.

Kapacita závodu by mala byť 500 tisíc vozidiel ročne. Bude sa tam vyrábať vozidlo Model 3 a plánovaný crossover Model Y.

Závod Tesly sa stavia v juhovýchodnej časti Šanghaja na pozemku s rozlohou 84 hektárov. Šanghaj je centrom čínskeho automobilového priemyslu a domovom štátnej automobilky Shanghai Automotive Industries, ktorá je hlavným čínskym výrobcom automobilov GM a Volkswagen, uviedla agentúra AP.

Zdroj: Reuters

Najväčšia zahraničná investícia

Tesla nezverejnila výšku investície, šanghajská vláda však uviedla, že to bude zatiaľ najväčšia zahraničná investícia. Podľa agentúry Reuters sa má pohybovať okolo dvoch miliárd dolárov.

Čínska štátna televízia CCTV priniesla zábery z ceremoniálu, ktorému počasie príliš neprialo. Daždivého obradu na rozbahnenom pozemku sa zúčastnil Musk a niekoľko ďalších predstaviteľov Tesly a miestnych úradníkov, vrátane starostu mesta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.