Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2019, 15:41

V Dánsku môže vzniknúť "európske Silicon Valley". Vytvoria umelé ostrovy pre sídla firiem

Na týchto ostrovoch má vzniknúť 12 tisíc pracovných miest.

V Dánsku môže vzniknúť "európske Silicon Valley". Vytvoria umelé ostrovy pre sídla firiem
Zdroj: Facebook/Urban Power

Južne od Kodane má do roka 2040 vzniknúť deväť umelých ostrovov pre sídla firiem.

V rámci projektu Holmene sa má vytvoriť jedna z najväčších, najekologickejších a najinovatívnejších priemyselných oblastí v severnej Európe, uviedli v pondelok dánska vláda a samospráva Hvidovre.

Na týchto ostrovoch má vzniknúť 12 tisíc pracovných miest. Šéf zväzu zamestnávateľov Dansk Erhverv a bývalý minister hospodárstva Brian Mikkelsen hovoril podľa televíznej stanice TV2 o tom, že môže vzniknúť "európske Silicon Valley".

Projekt posilní v medzinárodnom meradle konkurenčné postavenie Dánka, uviedol dánsky minister vnútra Simon Emil Ammitzboll-Bille.

Okolo Kodane chýba miesto pre priemysel, myslí si minister hospodárstva Rasmus Jarlov: "Je veľmi dôležité, aby sme pracovali na posilnení rámcových podmienok pre rozvoj a rast v tomto regióne okolo hlavného mesta." Projekt bude podľa neho motorom expanzie pre celé Dánsko.

Ešte však prejde veľa rokov, kým sa projekt zrealizuje. Stavať sa má začať v roku 2022 a projekt Holmene, čo znamená malé ostrovy, má byť dokončený v roku 2040. Koľko to bude stáť, zatiaľ nie je známe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.