Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 18:00

Trump si strelil do vlastnej nohy. Krvácať začínajú USA a ich burzy, tvrdí ekonóm

  • V HNtelevízii si pozrite rozhovor s hlavným ekonómom investičných fondov Czech Fund Lukášom Kovandom, ktorý hodnotí aktuálnu ekonomickú situáciu.
  • Čo bolo príčinou prepadu akcií koncom roka na trhoch?
  • Je to príležitosť pre nákup akcií?
  • Čaká nás spomalenie hospodárskeho rastu, je to predzvesť recesie?

V HNtelevízii sme sa rozprávali s hlavným ekonómom investičných fondov Czech Fund Lukášom Kovandom, ktorý hodnotí aktuálnu ekonomickú situáciu.

Koncom minulého roka akcie zažili otrasy. Podľa Kovandu bola vianočná panika na finančných trhoch korekciou dlhodobého rastového trendu.

Pripomenul, že trhy v USA rastú nepretržite takmer desať rokov. "Korekcia preto nie je nečakaná," tvrdí ekonóm. Počas koncoročných otrasov zaznamenal Apple najväčší prepad od roku 2013.

"Dôvodom je, že čínski zákazníci sú ochromení obchodnou vojnou. Ich útraty za telefóny sú nižšie, ako Apple predpokladalo. To sa odzrkadlilo prepadom akcií na americkom kontinente," vysvetľuje ekonóm. 

Kovanda tvrdí, že americký prezident Donald Trump zisťuje, že si strelil do vlastnej nohy. "Obchodná vojna, ktorú rozpútal síce poškodzuje Čínu, ale začínajú krvácať aj Spojené štáty a jej burzy."

"Ak by sa americké burzy aj naďalej prepadali, bude to pre Trumpa výstraha. V takom prípade ho prepady na trhoch môžu donútiť uzavrieť s Čínou v obchodnej vojne mier," dodáva.  

Známy ekonóm v rozhovore ďalej vysvetľuje, že spomalenie hospodárstva nemusí hneď znamenať finančnú krízu. "Pravdepodobnosť krízy je nízka," tvrdí. 

 Viac sa dozviete vo videu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.