Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2019, 00:00

Boeing stále prvý. Na krk mu dýcha Airbus

Napriek turbulentnému roku dokázal americký výrobca lietadiel zaznamenať rekordný rok.

Boeing 777
Zdroj: Reuters

Spoločnosť Boeing vo výročnej správe uvádza, že viac ako 10-tisíc komerčných lietadiel Boeingu je v prevádzke na celom svete. Je to takmer polovica svetovej flotily. Napriek tomu, že zisk firmy po niekoľkoročnom stúpaní klesol, stále mu patrí prvá priečka v ziskovosti spomedzi výrobcov lietadiel. Boeing dodal v minulom roku rekordných 806 lietadiel a udržal si titul najväčšieho svetového výrobcu siedmy rok za sebou. Jeho akcia sa po zverejnení informácií vďaka tomu posilnila o 3,2 percenta na 296,33 eura. Investori pozorne sledujú počty lietadiel, ktoré Boeing dodáva zákazníkom, keďže sú signálom vývoja cashflow a tržieb. Aj napriek minuloročným problémom mu odborníci veria. „Boeing by som neodpisoval, je na trhu dlho a disponuje kvalitným tímom ľudí, vedia, ako to zvrátiť,“ tvrdí odborník na letectvo Antonín Kazda zo Žilinskej univerzity.


Ciele nesplnil, z vrcholu nespadol
Americkému koncernu sa však nepodarilo naplniť celoročný cieľ dodať 815 strojov z dôvodu problémov s dodávateľom. Zatiaľ mu však stále patrí prvá priečka v tržbách, ale aj v ziskovosti spomedzi všetkých výrobcov lietadiel. Jeho európsky konkurent Airbus zverejní oficiálne čísla až koncom týždňa, ale podľa dostupných informácií určite zaostane za Boeingom. Predbehnúť sa mu ho pravdepodobne nepo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.