Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2019, 00:00

Googlu by sme ušetrili šesť miliárd

Spoluzakladateľ spoločnosti Tachyum Radoslav Danilák bol jedným z 30 Slovákov, ktorí si prevzali štátne vyznamenanie z rúk prezidenta Andreja Kisku.

Googlu by sme ušetrili šesť miliárd
Zdroj: Archív HN

Dlhé roky pôsobíte v USA. Prečo zvažujete umiestniť vývoj procesorov práve na Slovensko?
Zavážilo niekoľko vecí súbežne. Bratislava je v rámci Európy progresívne rastúce mesto, v ktorom sa zvyšuje životná úroveň. Druhým aspektom je to, že naši investori, spoločnosť IPM, sú zo Slovenska a vytvorili nám potrebnú infraštruktúru. Okrem iného nám pomohli zvládnuť aj množstvo legislatívnych zmien, ktoré sa u nás udiali počas mojej dvadsaťročnej neprítomnosti.

Váš príchod by však mohol vyriešiť aj aktuálne boľačky Bruselu. Prečo a ako by váš projekt mohol pomôcť Únii?
Bol som v Bruseli v ten deň, keď sa uskutočnil telefonát Trumpa s Junckerom a s Tuskom. Trump svojou metódou slona v porceláne naznačil, že ak nedosiahne, čo chce, tak môže použiť ekonomický a technologický tlak na EÚ podobne, ako ho aplikuje na Čínu a iné štáty. Nasledujúci deň sa v podstate začalo v Európe hovoriť o technologickej suverenite. Predstavte si, že by sa spor s USA vyhrotil ako v prípade Číny a obmedzil by sa napríklad vývoz čipov do Únie. Informačný priemysel by sa zrútil a rovnako s ním aj ekonomiky štátov naprieč Úniou. Európa si vtedy uvedomila, že musí byť technologicky samostatná.

Takže by ste mohli byť prvým krokom k jej samostatnosti v tejto oblasti?
Som o tom presvedčený. My sme na správnom mieste v správnom čase. Máme totiž niečo, čo európske krajiny potrebujú. Nákladovo dostupný základ pre rozvoj ekonomiky založenej na umelej inteligencii. To je životne dôležitá technológia pre rozvoj každého ekonomického sektora, v ktorom Európa dnes hrá prím. Aby si pozíciu dokázala udržať, potrebuje byť v umelej inteligencii lídrom.


Tvrdíte, že váš čip je unikátny vďaka tomu, že ide skôr o prienik čipov. V čom sú hlavné jeho výhody a aké problémy rieši?
Čip Prodigy je menší, lacnejší a má desaťnásobne menšiu spotrebu energie ako čipy, ktoré sú aktuálne na trhu. Dosahuje lepší výkon iným spôsobom ako zvyšovaním počtu tranzistorov na čipe, je to akýsi softvér na čipe. Avšak najväčšou výhodou je jeho univerzálne využitie. Technológie veľkých datacentier sú dimenzované na to, aby mohli zákazníkov obslúžiť v špičke. Mimo nej viac ako 50 percent serverov „odpočíva“. Čipy na umelú inteligenciu však môžu bežať 24 hodín denne, prepočítavať výsledky dennej práce a systém sa môže učiť. Náš čip je univerzálny. Vďaka nemu budú môcť servery v dátových centrách počas špičky slúžiť na spracovanie konvenčných úloh a mimo nej ich operátor bude môcť dynamicky presmerovať na úlohy súvisiace s umelou inteligenciou.

Takže zákazník by vedel ušetriť značné náklady...
Naši zákazníci nebudú bežní ľudia. Pôjde o prevádzkovateľov datacentier. Tu hovoríme o veľkých technologických hráčoch na trhu. V prípade spoločnosti Google, ktorá investuje 10 miliárd ročne do technológií, by náklady s nami predstavovali tretinu. To znamená, že by šesť miliárd ušetrila.

Už o tom spoločnosť vie? Komunikovali ste s ňou?
S veľkými hráčmi aktívne komunikujeme. Niektorí si nás

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.