Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2019, 12:30

Boeing spolupracuje s NASA. Vyvíja skladacie krídla, ktoré umožnia lietať pod rýchlosťou zvuku

Tento projekt je súčasťou programu Subsonic Ultra Green Aircraft Research, ktorého cieľom je výroba tichších a ekologickejších lietadiel.

Boeing spolupracuje s NASA. Vyvíja skladacie krídla, ktoré umožnia lietať pod rýchlosťou zvuku
Zdroj: Boeing

Letecká spoločnosť Boeing vyvíja v spolupráci s vesmírnou agentúrou NASA nový druh krídel. Tá by mala lietadlám umožniť lietať vyššie, než sme doteraz zvyknutí a lietadlá by sa mohli pohybovať tesne pod hranicou rýchlosti zvuku. Okrem netradičného dizajnu sa potom tiež dajú zložiť pozdĺž trupu stroja.

Projekt, ktorý je zatiaľ vo fáze konceptu, nazýva firma Transonic Truss-Braced Wing (Transsonické vystužené krídla, skratka TTBW). Lietadlá, ktoré by takéto krídla využívali, by mali rozpätie približne 51 metrov, informuje CNN.

Zvyšujú rýchlosť

Pôvodne mali takéto stroje lietať rýchlosťou v rozmedzí 0,70 a 0,75 Ma. Teoreticky by tak neboli transsonické, pretože takéto označenie prislúcha rýchlostiam medzi 0,8 a 1,2 Ma.

V posledných dňoch však spoločnosť oznámila nárast maximálnej rýchlosti práve na 0,8 Ma. Označenie Transonic tak konceptu naozaj patrí.

S americkou vesmírnou agentúrou NASA, s ktorou TTBW vyvíja, spolupracuje Boeing už približne desať rokov. Tento projekt je súčasťou programu Subsonic Ultra Green Aircraft Research, ktorého cieľom je výroba tichších a ekologickejších lietadiel.

Netradičný dizajn

Krídla lietadla sa podľa spoločnosti po pristátí sklopia pozdĺž trupu lietadla. Mal by sa tak pravdepodobne zmenšiť priestor, ktorý bude potrebné pri tzv. rolovanie (jazde po letiskovej ploche).

Okrem "trámov", ktoré krídla podopierajú, je dizajnovo netradičný aj chvost lietadla. Smerovky sú na ňom totiž postavené do tvaru písmena T.

Ďalšie informácie, napríklad o dolete či o tom, kedy začnú lietadlá využívajúce TTBW lietať, spoločnosť médiám zatiaľ neoznámila.

Boeing v roku 2018 dodal zákazníkom 763 lietadiel a pravdepodobne sa tak stal ich najväčším svetovým výrobcom. Podľa odhadov totiž prekonal svojho najväčšieho rivala Airbus.

Na konci decembra potom tiež predstavil superluxusné lietadlo BBJ 777X, ktoré bez medzipristátia uletí cez 21-tisíc kilometrov a obsahuje napríklad luxusné sprchy, jedálne a spálne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.