Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2019, 16:41

Nový šéf Svetovej banky? Na zozname kandidátov je aj Ivanka Trumpová

Dcéra amerického prezidenta je momentálne poradkyňou v Bielom dome.

Nový šéf Svetovej banky? Na zozname kandidátov je aj Ivanka Trumpová
Zdroj: REUTERS/Kevin Lamarque

Dcéra amerického prezidenta Donalda Trumpa, Ivanka, by mohla viesť Svetovú banku. Informujú o tom Financial Times. 

Tie píšu, že Trumpová je jedným z kandidátov, ktorých odporúčila Trumpova administratíva na posúdenie. Tých má preskúmať americké ministerstvo financií a najlepší kandidát bude navrhnutý do čela Svetovej banky.

Ďalšími kandidátmi  majú byť štátny tajomník ministerstva financií pre medzinárodné záležitosti David Malpass, riaditeľ americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj Mark Green a bývalá veľvyslankyňa USA pri Organizácii spojených národov Nikky Haleyová.

Business Insider upozorňuje, že Trumpová na rozdiel od zvyšných kandidátov nemá skúsenosti v medzinárodnej ekonomike, pred nástupom do Bieleho domu podnikala. Dnes je poradkyňou jej otca a prezidenta Donalda Trumpa.

Ten navrhoval svoju dcéru aj na uvoľnený post v OSN po Haleyovej. Napokon ho však nedostala, pre obavy z Trumpovho rodinkárstva. 

Trumpová v minulosti viedla akvizície v Trump Organization, viedla aj vlastnú módnu značku, ktorá skončila minulý rok. 

Šéfa Svetovej banky tradične volia Spojené štáty, na základe nepísaného pravidla, že riaditeľom Medzinárodného menového fondu je Európan a Svetovú banku riadi Američan. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.