Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2019, 00:00

Medzi najbohatšími je málo žien

Napriek tomu, že ženy tvoria polovicu svetovej populácie, vo výbere 500 najmajetnejších ľudí sveta je ich len 13 percent.

Medzi najbohatšími je málo žien
Zdroj: Reuters

Mená najbohatších mužov, ako sú Jeff Bezos, Bill Gates, Warren Buffet či Mark Zuckerberg, mnoho ľudí pozná. Ako sa však volá najbohatšia žena sveta?


To dokáže povedať len málokto. A to napriek tomu, že ženy tvoria zhruba polovicu svetovej populácie. V rebríčku 500 najbohatších ľudí je ich podľa agentúry Bloomberg len 13 percent. A len niečo vyše percenta ich zbohatlo vlastným pričinením. Pritom medzi najbohatšími mužmi tvorí skupina tých, ktorí získali svoj majetok vlastnou činnosťou, a nie napríklad dedičstvom, až 63 percent. Ženy podnikateľky majú podľa agentúry Reuters naprieč odvetviami menšiu šancu získať firemný úver. „Majú tiež menšiu chuť riskovať,“ hovorí Mara Harveyová, šéfka švajčiarskej privátnej banky UBS. „Ženy vnímajú bohatstvo ako zdroj istoty, nie príležitosť,“ tvrdí. Averzia voči riziku má teda z dlhodobého hľadiska taký dôsledok, že žien, ktoré zbohatli podnikaním, je menej ako mužov. Kráľovnou najbohatších žien sveta je Alice Wantonová z reťazca Walmart. Ktoré sú ďalšie, prečítajte si v nasledujúcom prehľade.

1. Alice Waltonová, 46 miliárd dolárov
Walmart, maloobchodní reťazec

Čoskoro 70-ročn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.